Dyskusja: „Kolonizacją do pokoju?”
9 października w ramach klubu dyskusyjnego „Recykling Ide” oraz „Le Monde Diplomatique” odbyło się spotkanie poświęcone konfliktowi izraelsko-palestyńskiemu pt. „Kolonizacją do pokoju?”.
Zaproszonymi gośćmi byli: Joanna Lis działaczka na rzecz pokoju izraelsko-palestyńskiego, organizacji Viva Palestyna oraz Tomasz Grzyb socjolog, fotograf, współpracownik “Recyklingu Idei”, uczestnik projektu Images for Life prowadzonego w obozie uchodźców Aida w Betlejem, Palestyna.
Marcin Starnawski (moderator), Joanna Lis, Tomasz Grzyb. (fot. Anna Kusak)
Celem spotkania była także promocja książki Michela Warschawskiego „Izrael i polityka planowego zniszczenia”. Autorurodził się w rodzinie ortodoksyjnych Żydów w Strasburgu we Francji, studiował teologię żydowską w szkole talmudycznej i filozofię na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, działał w Izraelskiej Organizacji Socjalistycznej, znanej jako Macpen. W 1982 r. współzałożył Jesz Gwul - ruch rezerwistów przeciwko najazdowi Izraela na Liban. Był trzykrotnie więziony za odmowę służby wojskowej w Libanie. W latach 1987-1990 był aresztowany i skazany na więzienie pod zarzutem popierania nielegalnych organizacji palestyńskiego ruchu oporu. Obecnie jest prezesem Centrum Informacji Alternatywnej, który założył w 1984 r. Autor m.in. Israel - Palestine, le defi binational (2000), Sur la frontiere (2002), Toward an Open Tomb. The Crisis of Israeli Society (2004).
W pierwszej części spotkania Tomasz Grzyb zaprezentował publiczności zdjęcia z jego pobytu w Palestynie. Dowiedzieć się też można było o historii konfliktu, życiu codziennym Palestyńczyków, represjach ze strony wojska Izraelskiego (kontrole graniczne, kolonizacja). Przedstawiony był również kontekst społeczny muru, dzielącego obie strony.
Joanna Lis zrecenzowała natomiast książkę Michela Warschawskiego.
Trzecią i ostatnią częścią spotkania była dyskusja z zaproszonymi gośćmi. O ile nikt nie miał wątpliwości, że polityka Izraela jest krzywdząca i niesprawiedliwa w stosunku do narodu palestyńskiego, o tyle poglądy na rozwiązanie tego konfliktu były bardzo odmienne. Joanna mówiła o tym, że lepszym rozwiązaniem dla Palestyńczyków byłoby utworzeniu dwunarodowego państwa palestyńsko-izraelskiego. Z tym pomysłem nie zgodził się Tomasz Grzyb oraz kilku słuchaczy, którzy stwierdzili, że nie jest to możliwe z punktu politycznego Izraela (prawicowa polityka rządu, interes wojenny i spełnianie wytycznych Stanów Zjednoczonych), który obawia się również wyższego przyrostu naturalnego Palestyńczyków oraz utracenie swojej autonomii. Zauważył także, że Palestyńczycy nie mają już nic praktycznie do oddania, oprócz swojej godności w ewentualnych negocjacjach ze stroną izraelską.
Wśród gości padły pytania o lewicę, która w Izraelu ma tylko 12 procentowe poparcie społeczeństwa, co nie stanowi żadnej siły politycznej w tym kraju, oraz brak jakiejkolwiek siły społecznej związków zawodowych, które są bardzo słabe, lub praktycznie nie istnieją. Kolejną ważną rzeczą było fakt praktycznego działania Ministra Wojny, który rządził w czasie interwencji Izraela w Libanie, a wywodził się z lewicowego skrzydła politycznego, co świadczyć może o zatraceniu lewicowego podejścia do kwestii polityki zagranicznej.
Projekcja zdjęć z Palestyny, autorstwa Tomasza Grzyba. (fot. Anna Kusak)
Poruszono również kwestię mediów, które w głównonurtowym wydaniu prezentują opcję prorządową, nie kontestują i nie skupiają się na krytyce wojny oraz polityki państwa Izrael. Utrzymują w ten sposób dość bezpieczną pozycję polityczną obecnego rządu, który działa bez większych niepokojów społecznych. Niewielkie grupy społecznego nacisku, są jeszcze zbyt słabe, aby wywrzeć polityczny nacisk na rząd. Znaczna część ludzi kieruje się lękami i mitologizacją medialną, która krępuje ich do działania na rzecz pokoju i zaprzestania łamania praw człowieka.
Tomasz Grzyb próby uregulowania tego konfliktu widział w pracy pokoleń i zmienianiu stosunku do siebie nawzajem. Niestety, jak zauważył potrwa to prawdopodobnie przez kilka pokoleń, zanim oba te narody będą mogły żyć bez eskalacji przemocy.
Po dyskusji między Janną i Tomaszem, nie wiele było zadawanych pytań ze strony gości. W zasadzie udzieliły się tylko dwie osoby, które zapytały o konflikt religijny oraz o rolę lewicy i związków zawodowych. Spotkanie skończyło się więc wcześniej, niż zaplanowano.
Wieczorem odbyła się także audycja społecznie zaangażowana „Altergodzina”, w której wypowiadał się Tomasz Grzyb oraz Joanna Lis na temat konfliktu na Bliskim Wschodzie. Audycja można przesłuchać w formacie mp3 i jest dostępna tutaj.
Również polecam galerię zdjęć z dyskusji, która jest dostępna tutaj.
13 października odbędzie się kolejne spotkanie w księgarni „Kapitałka”. Będzie to pokaz filmu na temat masakry w Tlatelolco w Meksyku w 1968r, który zorganizuje organizacja praw człowieka, Amnesty International.
Autorką recenzji spotkania „Kolonizacją do pokoju?” jest także Anna Kusak.