Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie zapewni pomocy pracownikom upadających spółek

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika

Urzędnicy Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych twierdzą, że z powodu opieszałości sądów coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których nie można wszcząć postępowania w sprawie przyznania świadczeń pracownikowi, któremu upadająca spółka nie wypłaca wynagrodzenia. W skrajnych sytuacjach zatrudniony może bezpowrotnie stracić z tego powodu prawo do świadczenia z funduszu. Zgodnie ustawą o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy pracownikowi przysługuje prawo do wypłaty świadczenia w wysokości do trzech zaległych pensji.

– Jeśli od dnia rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę do ogłoszenia przez sąd upadłości firmy lub oddalenia wniosku w tej sprawie minie więcej niż dziewięć miesięcy, to zgodnie z przepisami nie możemy wypłacić zainteresowanemu świadczenia – tłumaczy Urszula Cel z łódzkiego oddziału FGŚP. – Zdarzały się już przypadki odmowy wypłaty. Tymczasem lawinowo rośnie liczba upadłości polskich firm.

– Od początku tego roku do naszego wydziału wpłynęło już tyle wniosków o ogłoszenie upadłości, ile w ciągu całego poprzedniego roku – mówi Cezary Zalewski, zastępca szefa warszawskiego sądu upadłościowego. Potwierdzają to statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości. W 2011 r. do wydziałów upadłościowych trafiło ponad 3650 spraw, a w ciągu pierwszego kwartału 2012 r. już ponad 1200.

http://prawo.rp.pl/artykul/758439,921568-Przez-opieszalosc-sadow-pracown...

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.