Globalny Dzień Solidarności przeciwko G8 w St. Petersburgu

Kraj
2006-07-14 19:00
2006-07-15 23:00

W dniach 15-17 lipca w Petersburgu odbywa się szczyt G8 – spotkanie przywódców siedmiu najbogatszych państw świata i Rosji. Co roku szczyty G8 wzbudzają protesty tych, którzy sprzeciwiają się odgórnemu, centralistycznemu modelowi podejmowania decyzji, mających wpływ na życie ludzi na całym świecie. Forum krajów G8 można nazwać platformą niesprawiedliwości, gdyż uczestnicy, przy wykluczeniu reszty świata, podejmują ustalenia korzystne dla własnych interesów, dotyczące jednak wszystkich.

14 lipca odbędzie się Global Action Day – dzień akcji solidarnościowych z protestującymi przeciwko szczytowi G8 w Petersburgu. Z okazji szczytu G8 i Global Action Day Warszawska Koalicja Grup Wolnościowych RRS (Różni-Równi- Solidarni) zaplanowała następujące wydarzenia:

-14 lipca – pokaz filmów w Centrum Inicjatyw Społecznych Czarna Emilka, ul. Emilii Plater 15, godz. 19.00;
-15 lipca - Street Party na Placu Konstytucji, godz. 15.00.

Nasz protest będzie miał charakter pozytywny, pokazujący alternatywy wobec odgórnej, prowadzonej ponad głowami obywateli polityki państw G8. Street Party ma być otwartym kiermaszem idei, gdzie różne inicjatywy i organizacje będą miały możliwość zaprezentowania swojej działalności. Myślą przewodnią jest sprzeciw wobec rosnącej centralizacji i globalizacji
na rzecz samoorganizacji, samorządności i działania na poziomie lokalnym.

Warszawska Koalicja Grup Wolnościowych RRS (Różni-Równi- Solidarni)

TEKST ULOTKI:
14 lipca – Action Day! Na całym świecie odbędą się akcje solidarnościowe z protestującymi przeciwko szczytowi G8 w Petersburgu. Każdego roku w innym kraju spotykają się przywódcy 7 najpotężniejszych i najbogatszych państw świata i Rosji. Co roku też setki tysięcy ludzi na całym świecie wychodzi na ulice, aby protestować przeciwko odgórnie narzucanym
decyzjom, wyznaczającym kierunki rozwoju świata.

Takie szczyty jak G8, gdzie rządzący obradują za zamkniętymi drzwiami, otoczeni policją i wojskiem, rozstrzygając o sprawach dotyczących milionów ludzi na całej ziemi stały się symbolem współczesnej globalizacji prowadzącej do prywatyzacji wszystkich aspektów naszego życia i coraz większego oddalenia władzy od obywateli. Partnerami dla przywódców krajów G8 nie są bynajmniej organizacje pozarządowe, ekologiczne, broniące praw człowieka, związki zawodowe, czy też przedstawiciele lokalnych społeczności. Przywódców najpotężniejszych państw nie interesują żywotne interesy krajów, o losach których chcą rozstrzygać. Jedynymi, z którymi politycy tak naprawdę muszą konsultować swoje decyzje, są szefowie wielkich ponadnarodowych korporacji,odpowiedzialnych za korupcyjne finansowanie kampanii wyborczych i sterowanie wynikami wyborów, oraz instytucje międzynarodowe regulujące funkcjonowanie światowych rynków i handlu.

W ten sposób na spotkaniach takich jak to w Sankt Petersburgu mogą zapaść decyzje np. o budowie w Polsce elektrowni atomowej, czy kolejnej międzynarodowej akcji prowadzonej w ramach tzw. “wojny z terrorem”, w którą mogą zostać uwikłani polscy żołnierze. To na takich spotkaniach koncerny medyczne pilnują, aby do krajów mniej zamożnych, takich jak Polska, nie trafiały tanie leki będące zagrożeniem dla ich zysków. Podobne przykłady można by mnożyć. Tylko od Ciebie zależy, czy ta lista będzie się wydłużać. Na świecie idee solidarności i samorządności już od kilkunastu lat inspirują tysiące ludzi do walki o globalną sprawiedliwość. Polska, gdzie ponad dwie dekady temu narodził się wielki ruch społecznej solidarności, nie może teraz stać z boku. Przyłącz się do solidarnościowego street party 15 lipca na Placu Konstytucji. Będzie to okazja do zapoznania się nie tylko z przyczynami powstania ogólnoświatowego oporu przeciwko szczytowi G8, ale także poznania lokalnych inicjatyw próbujących zmienić otaczającą nas rzeczywistość. Tego dnia w wielu miastach na świecie rozlegnie się krzyk:

ICH JEST 8 A NAS MILIONY!

14 lipca – w ramach globalnego dnia solidarności - pokaz filmów w Centrum Inicjatyw Społecznych Czarna Emilka, ul. E.
Plater 15, g. 19.00;
15 lipca - Street Party, Warszawa, Plac Konstytucji, startujemy o 15.00.

Warszawska Koalicja Grup Wolnościowych RRS (Różni-Równi- Solidarni)

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.