Hiszpańskie CNT wzywa do udziału w strajku generalnym 29 września

Publicystyka

Poniżej, treść oświadczenia prasowego wydanego przez CNT-AIT.

Reformy prawa pracy, które próbują wprowadzić rządzący politycy z PSOE stanowią akt agresji wobec demokratycznych praw pracowników.

Niech dzień strajku generalnego posłuży jako zapalnik do dalszych mobilizacji. Reforma prawa pracy usprawiedliwiana jest kryzysem. Jednak w rzeczywistości chodzi o to, by dać firmom szersze możliwości zatrudniania pracowników na umowy tymczasowe, ignorować umowy zbiorowe i zwalniać pracowników mniejszym kosztem. Reforma oznacza większą tymczasowość i deregulację w zatrudnieniu, znaczne zmniejszenie odszkodowań za nieuzasadnione zwolnienie. Reforma otwiera również drogę do wycofania się pracodawców ze zobowiązań, które podjęli w ramach porozumień zbiorowych z pracownikami, dotyczących poziomu płac, godzin pracy i grafiku pracy. Oznacza to zwiększoną prekaryzację, mniejsze zarobki i bardziej ograniczone prawa. Takie właśnie są rządy PSOE.

Jednak reforma jest tylko czubkiem góry lodowej. W większości firm panują bardzo złe warunki pracy – wciąż łamane są porozumienia, a pracownicy dostają mniejsze wynagrodzenia, niż wynikało by z umów. Ludzie pracują bez ubezpieczenia, na pełny etat, ale na umowie odpowiedniej dla połowy etatu. Ci, którzy odmawiają pracy w nadgodzinach są zwalniani, podobnie jak ci, którzy chcą wziąć urlop, lub ci, którzy odmawiają wykonywania pracy innej, niż w umowie. Ci, którzy nie godzą się na takie warunki są wyrzucani na ulicę.

Jednocześnie rządzący, politycy i media traktują pracowników jako „leniwych”, „bezproduktywnych” i "bezużytecznych”. Jako pracownicy, żyjemy ze świadomością, że jesteśmy zastępowalni, że jesteśmy tylko śmieciami, które dostaną pracę tylko wtedy, gdy zgodzą się ją wykonywać za mniejsze wynagrodzenie, niż dotychczas. Żyjemy w strachu przed jutrem, nie wiedząc, czy jutro otrzymamy wynagrodzenie i czy będziemy mieli za co jeść.

Cóż uczynimy? Czy będziemy tylko czekać i patrzyć jak szefowie zagarniają wszystko? Licząc na to, że któregoś dnia dostaniemy dobrą pracę? Konkurując z innymi, by zdobyć marny grosz?

Ci, którzy się na to godzą, zostaną nagrodzeni jeszcze większą nędzą w przyszłości. CNT proponuje pracownikom inny tok działania: walkę o prawa i godność pracowników. Nasz związek nie otrzymuje dotacji, nie ma płatnych urzędników związkowych, nie wchodzi w układy polityczne. Choć nie możemy zagwarantować, że uda nam się powstrzymać tę reformę, możemy zagwarantować, że całkowicie zaangażujemy się w protest. Wzywamy wszystkich, którzy chcą być częścią tej walki do dołączenia do naszych związków i do organizowania się w ramach CNT.

Wzywamy do Strajku Generalnego w dniu 29 września. Tego dnia rozpocznie się kampania przeciw reformie Prawa Pracy. Tego dnia odzyskamy naszą godność.

www.cnt.es

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.