Jak sprzeniewierzono irackie miliardy
Ja nie mam Planete (firma AsterCity jest okropna). Gdyby miałam Planete, mogłabym 19 lipca zobacyż film dokumentalny “Jak sprzeniewierzono irackie miliardy”. Na portalu napisaliśmy o tym jak część z tej kasy lądowała w Iranie gdzie prowadzono nielegalnie tajnie operacje CIA.
“Jak sprzeniewierzono irackie miliardy”.
(”Iraq’s Missing Billions”) film dokumentalny, Wielka Brytania, 2006, 48 min.
Reżyseria: Callum Macrae
Kanał: PLANETE
19 lipca 2007, godz. 23.20, 29 lipca 2007, godz. 22.50
Infrastruktura w Iraku jest gorsza niż przed wojną. Szpitale nie mają podstawowego wyposażenia i lekarstw, zniszczonymi ulicami płyną ścieki, brakuje szkół. Nie wiadomo, co się stało z milionami dolarów powierzonymi tymczasowym władzom koalicyjnym, które miały być przeznaczone na odbudowę zniszczonego kraju.
CPA (Coalition Provisional Authority) miała przekazać pieniądze nowemu rządowi irackiemu, lecz zanim do tego doszło, wydano je na niebotycznie drogie kontrakty. Przez pewien czas w Iraku nie obowiązywało ani prawo irackie, ani amerykańskie. Właśnie wtedy ściągali tu inwestorzy i firmy, mające niewiele wspólnego z ideą budowy demokracji, czy chcący nieść pomoc krajowi, który znalazł się w trudnej sytuacji. Kontrakty zawierano w wielkim pośpiechu, z korzyścią dla firm, które zarabiały nawet do 1000% swoich kosztów. Jedna z nich posunęła się nawet do tego, że przemalowała porzucone irackie pojazdy i maszyny i wynajmowała je jako swoje po niezwykle wygórowanych cenach. Firmy wystawiały rachunki na prace, których nigdy nie wykonały. Pomimo istnienia wyraźnych dowodów na ich nielegalną działalność, nie zostały ukarane, a wręcz utrzymały kontrakty.
Według oficjalnych danych amerykańskich, poziom życia w Iraku jest znacznie niższy niż przed wojną. Kraj produkuje mniejszą ilość elektryczności i ropy, brakuje czystej wody, sytuacja w szkolnictwie i służbie zdrowia jest bardzo ciężka. „Jako powiernicy zrobiliśmy bardzo niewiele. Powinniśmy byli wydać te pieniądze na obywateli Iraku, a nie wkładać je do kieszeni zagranicznych inwestorów” - przyznaje Frank Willis, były funkcjonariusz CPA. Niestety jest już za późno, gdyż tylko niewielka część funduszy została przekazana nowemu rządowi irackiemu i, zgodnie ze stanowiskiem USA, więcej pieniędzy nie będzie. Spekulanci i nielegalnie działające firmy zarobili miliony, a Irakijczycy muszą za to bardzo drogo zapłacić.