Kapitalizm robi z nas bezdomnych
Jak wynika z raportu serwisu oferty.net w największych polskich miastach znowu nastąpił wzrost cen mieszkań na rynku wtórnym.
Najwięcej, wzrosła średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Gdańsku - o 6% - do 5874 PLN. W Krakowie w ciągu ostatniego miesiąca ceny poszły w górę o 5,7% osiągając średni poziom - 7891 PLN za m2. W Poznaniu cena metra kwadratowego mieszkania wyniosła 4984 PLN (wzrost o 2,7%), a we Wrocławiu 6751 (wzrost o 2,5%). Tym razem najmniej zdrożały mieszkania w Warszawie - o 1,1% tj. do kwoty 8656 PLN za m2 oraz w Łodzi - o 0,95% tj. do kwoty 3912 PLN za m2. Wysokie ceny mieszkań sprawiają, że dla wielu chętnych perspektywa zakupu własnego M bardzo się oddaliła.
Zakup kawalerki to obecnie np. w Warszawie wydatek ponad 300 tys. PLN. Dla osoby młodej - przeciętnego studenta lub absolwenta studiów - nie mogącej wykazać się wysokimi zarobkami i nie mającej dużych oszczędności pozwalających na wniesienie wysokiego wkładu własnego nawet zakup na kredyt staje się niemożliwy. Ponad 1200-złotowa miesięczna rata kredytu często okazuje się ciężarem nie do udźwignięcia. Nie lepiej rysuje się sytuacja młodego małżeństwa, które planując lub mając już dziecko chciałoby nabyć mieszkanie 2-pokojowe. W styczniu średnia cena ofertowa M3 w Warszawie wynosiła blisko 426 000 PLN. Przy uwzględnieniu wkładu własnego rzędu 10% ceny i kredytu we frankach szwajcarskich ze spłatą rozłożoną na 30 lat miesięczna rata do spłaty kształtowałaby się na poziomie ok. 1600 PLN. Nie wszystkich będzie na to stać.
W dodatku najwięcej jest w sprzedaży drogich mieszkań. Pośród ofert sprzedaży mieszkań z warszawskiego rynku wtórnego, które pojawiły się na rynku w styczniu br. największą grupę - 35,9% - stanowiły mieszkania najdroższe - w cenie pow. 500 tys. PLN.