Kapitalizm w edukacji: szkoły nie płacą nauczycielom w wakacje

Kraj | Prawa pracownika

W Łódzkiem nauczyciele rejestrują się masowo na okres wakacji w urzędach pracy, bo szkoły podpisały z nimi umowy tylko na dziesięć miesięcy, od września do czerwca. Część z nich zostanie ponownie zatrudnionych w nowym roku szkolnym, oczywiście na czas określony.

- Pracowałam od początku roku szkolnego. W poprzednich latach miałam umowy do końca sierpnia, teraz tylko do 23 czerwca. Coraz więcej koleżanek jest w takiej sytuacji - żali się nauczycielka z Piotrkowa - A przecież rok szkolny nie skończył się w czerwcu. Na początku wakacji musiałam pisać sprawozdania, porządkować dokumentację.

- Zawód ten się komercjalizuje i tak powinno być - uważa Sławomir Kroc, prezes Fundacji "Nasza Szkoła", prowadzącej w Łodzi dwie szkoły niepubliczne. Prezes Kroc, nie ukrywa, że w nadchodzącym roku szkolnym przyjmie dwie osoby na czas określony, od września do czerwca.

Jacek Człapiński, dyrektor wydziału edukacji Urzędu Miasta Łodzi, twierdzi, że dotyczy to głównie nauczycieli zatrudnianych na zastępstwach. - Takie praktyki na większą skalę są w prywatnych szkołach - dodaje Człapiński. W szkołach podległych łódzkiemu magistratowi około 60 nauczycieli pracowało w minionym roku szkolnym na podstawie umów czasowych tylko do wakacji.

Wiele prywatnych szkół zatrudnia nauczycieli na podstawie kodeksu pracy, a nie Karty nauczyciela, pedagodzy nie mają więc wynikających z niej uprawnień. Łódzkie Kuratorium Oświaty nie interweniuje w takich sprawach. - Nie jesteśmy uprawnieni do mieszania się w politykę zatrudniania - mówi wicekurator Ewa Ziółkowska.

Związkowcy uważają, że takie praktyki są wyjątkowo niekorzystne dla nauczycieli. Według Państwowej Inspekcji Pracy, ponieważ rok szkolny trwa od 1 września do 31 sierpnia, nawet w przypadku zatrudnienia nauczyciela na całoroczne zastępstwo, umowa powinna obejmować ten okres.

- Umowa do końca czerwca, z pominięciem dwóch wakacyjnych miesięcy, narusza przepisy Karty nauczyciela. Szkoły niepubliczne mogą jednak zatrudniać pedagogów na podstawie kodeksu pracy, a wtedy okres wakacyjny nie ma znaczenia - mówi Jerzy Iwaszkiewicz z PIP w Łodzi.

[Za: Dziennik Łódzki]

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.