Kara śmierci - legalne barbarzyństwo XXI w.

Publicystyka | Represje

Tekst ulotki:

Polska uznaje za "nieważną i niebyłą" decyzję Rady Europy o proklamowaniu Dnia Przeciwko Karze Śmierci przypadającego na dzień 10. X - oświadczyła Anna Fotyga, minister spraw zagranicznych. Fotyga zapowiedziała, że Polska przedstawi propozycję nowych działań zmierzających do zapewnienia szeroko rozumianej ochrony życia.

Mimo, że w Polsce kary śmierci nie wykonuje się od roku 1988 (ostatni wykonany wyrok kwiecień 1988), a 1 września 1998 roku została zniesiona nowo wprowadzonym kodeksem karnym z 1997 roku i zastąpiona przez dożywotnie pozbawienie wolności, to obecna postawa polskiego rządu napawa niepokojem.

W 2005 roku, wg danych Amnesty International, wykonano co najmniej 2148 wyroków śmierci w 22 krajach. Najwięcej egzekucji - 1770 wykonano w Chinach, następny był Iran - 94, Arabia Saudyjska -86 i w USA - 60. W niektórych krajach (w Iranie, Arabii Saudyjskiej) egzekucje często wykonywane są publicznie.

Unia Europejska sprzeciwia się stosowaniu kary śmierci w każdej sytuacji, dotyczy to również stanu wojny. Pomimo to - jedno z państw członkowskich - Łotwa zachowała karę śmierci za morderstwa dokonane podczas konfliktu zbrojnego. Dalsze cztery kraje członkowskie zachowały teoretyczną możliwość wprowadzenia kary śmierci na wypadek wojny: Francja, Włochy, Polska i Hiszpania (nie ratyfikowały one protokołu 13 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, dotyczącego zniesienia kary śmierci we wszystkich okolicznościach).

MÓWIMY NIE! KARZE ŚMIERCI

Istnieją dowody na to, że kara śmierci nie odstrasza przestępców bardziej niż np. kara dożywotniego więzienia. Badania ONZ aktualizowane w roku 2001 wykazały, że kara śmierci nie odstrasza potencjalnych przestępców. Statystyki kryminologiczne wykazują, że osoby dopuszczające się czynów zagrożonych karą ostateczną w większości przypadków wcale o niej nie myślą, bo z góry zakładają, że jej unikną. W przypadku tzw. przestępstw z przekonania, myśl o ewentualnej karze śmierci nie działa na potencjalnych przestępców odstraszająco, bo wyżej niż życie cenią swoje przekonania, a ewentualne pozbawienie życia postrzegają w kategoriach męczeństwa.
Kara stosowana jest często wobec przeciwników politycznych (np. w okresie stalinizmu - w Polsce w tym okresie na ok. 1500 wykonanych wyroków tylko jeden dotyczył przestępcy pospolitego).

Godność człowieka w cywilizacji zachodniej opartej na demokracji odnosi się do każdego człowieka bez wyjątku. Wola większości w demokracji nie może decydować o kwestiach takich, jak pozbawianie życia.

"La Lucza" Toruń

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.