Kobiety powracające z emigracji bardziej narażone na bezrobocie
Padł mit o tym, że emigracja otwiera drogę do kariery w Polsce. Przynajmniej jeśli chodzi o kobiety. Wśród wracających Polek jest trzy razy więcej bezrobotnych niż wśród tych, które pilnowały swoich miejsc pracy w kraju. Niepokojące dane pochodzą z "Diagnozy społecznej", opracowanej przez socjologów na podstawie badań wśród 26 tys. Polaków. Sprawdzali m.in., jak emigranci radzą sobie po powrocie do kraju.
Okazuje się, że praca na saksach pomaga na polskim rynku pracy, ale tylko mężczyznom. - Powracający mężczyźni częściej pracują i zakładają firmy niż ci, którzy nie wyjeżdżali. Za to wśród powracających kobiet bezrobocie jest trzykrotnie częstsze niż wśród kobiet ogółem - alarmują autorzy "Diagnozy".
Spośród ogółu Polek w wieku produkcyjnym nie pracuje 7 proc. Za to spośród tych, które w ciągu ostatnich czterech lat były na emigracji - aż 23 proc. - Mężczyźni za granicą nabierają doświadczenia w branżach, które i u nas potrzebują pracowników, np. w budownictwie czy transporcie. Dlatego po powrocie łatwo znajdują pracę - mówi Justyna Frelak z Instytutu Spraw Publicznych.
Tymczasem emigrantki wpadają w podwójną pułapkę - polskiego i zachodniego rynku pracy. Z Polski uciekały na ogół bezrobotne kobiety, w dużej mierze absolwentki, które niedawno skończyły edukację (na średnim lub wyższym poziomie). Najczęściej wyjeżdżały do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii. A tam zwykle musiały decydować się na pracę poniżej kwalifikacji - opiekunki, sprzątaczki, kelnerki. Mężczyźni za granicą przyuczali się do nowego fachu - budowlańca czy kierowcy. Kobiety - nie. Po powrocie trafiają więc na bezrobocie.
- Najbardziej jaskrawy przykład to Wielka Brytania, w której najwięcej rąk do pracy potrzeba przy zajęciach niewymagających kompetencji. Tymczasem polski rynek jest wyjątkowo nieprzyjazny dla niewykwalifikowanych kobiet - tłumaczy Artur Ragan z agencji pośrednictwa pracy Work Express.
Kobietom wykształconym nie pomaga też wcześniej zdobyte wykształcenie, jeśli na emigracji go nie wykorzystywały. - Po dwóch-trzech latach przerwy w zawodzie trudno konkurować na rynku pracy - dodaje Ragan. - Po powrocie kobieta jest jeszcze mniej atrakcyjnym pracownikiem niż przed wyjazdem. Zyskują te kobiety, które nie wyjechały i pilnowały swoich miejsc pracy - podsumowuje Katarzyna Gmaj z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Za: http://www.emetro.pl/