Kolumbia: Aktywista związkowy zamordowany

Świat | Prawa pracownika | Represje

Kilka kodzin po podpisaniu przez rząd Kolumbii układu o wolnym handlu z Unią Europejską, został zamordowany aktywista związkowy - Milton Parra Rivas. Milton został zastrzelony 11 grudnia w godzinach popołudniowych w kolumbijskiej gminie Puerto Gaitan.

Milton był członkiem związku zawodowego Union Sindical Obrera (USO) – członka międzynarodowej federacji IndustriALL. Pracował jako elektryk i operator maszyn w fabryce firmy Termotecnica Coindustrial SA – która jest podwykonawcą hiszpańskiej korporacji CEPSA.

Milton był znanym aktywistą związkowym i organizatorem zgromadzeń pracowniczych mających na celu polepszenie warunków pracy i walkę o prawa pracownicze. Związek USO jest od pewnego czasu obiektem ataków bandytów wynajmowanych przez pracodawców. Wielu związkowców otrzymywało groźby, a sam Milton był straszony śmiercią dzień przed jego zabójstwem. W samym tylko 2011 roku zostało w Kolumbii zamordowanych 29 działaczy związkowych.

Na stronie federacji IndustriALL można podpisać petycję skierowaną do kolumbijskiego rządu z wyrazami solidarności ze związkiem USO i potępiającą antyzwiązkowe praktyki w Kolumbii.

www.industriall-union.org

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.