Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników

Ruch anarchistyczny

W dniach 4-6 grudnia odbył się w Brazylii XXIV Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników (IWA-AIT). Kongres anarchosyndykalistycznej międzynarodówki odbył się, w tym kraju po raz pierwszy.

Na kongresie podjęto decyzje na temat różnych kwestii wewnętrznych, oraz dotyczących kampanii bieżących i planowanych. Delegaci postanowili nasilić kampanię przeciw represjonowaniu anarchosyndykalistów z serbskiej sekcji MSP - ASI oraz udzielić wsparcia członkom organizacji, którzy są nadal na wolności. ASI zorganizuje w tym roku międzynarodowy obóz MSP. CNT ogłosiło, że także organizuje swój obóz w Hiszpanii.

MSP wyraziło także swoje wsparcie dla rozwoju ruchu anarchosyndykalistycznego w Ameryce Łacińskiej. Lokalna sekcja MSP, COB (Brazylijska Federacja Pracownicza), która oprócz zjazdu zorganizowała różne wykłady, dyskusje oraz imprezy kulturalne, wyjaśniła, że sytuacja pracowników w Brazylii jest bardzo zła, a represje dotykają niezależnych ruchów pracowniczych oraz anarchistów. MSP postanowiło też wesprzeć finansowo bibliotekę i centrum edukacyjne, które zamierza otworzyć COB.

Na kongresie przeprowadzono kilka zmian w składzie MSP. Przyjęta została nowa sekcja MSP - polski Związek Syndykalistów Polski.

Kongres należy uznać za udany. Atmosfera była bardzo pozytywna, pomimo poważnego problemu dotyczącego sytuacji serbskich aktywistów, którzy mogą zostać zmuszeni stawić czoła m.in. z delegalizacji swojej organizacji, oraz uznaniem jej za "terrorystyczną", co będzie miało także skutki dla innych sekcji MSP. Wszyscy postanowili przystąpić do kampanii wsparcia i kontynuować walkę przeciw władzy i kapitałowi.

Następny Kongres międzynarodówki odbędzie się w Hiszpanii. Sekretariat MSP obejmuje sekcja norweska - NSF.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.