[Kraków] Radykalny wieczorek filmowy
FA Kraków zaprasza na kolejny radykalny wieczorek filmowy. Tym razem oberzymy film o ruchu anarchistycznym w Polsce: Demonstrum, Rozbrat. Epizod I, Antyszczyt w Pradze i Władza precz.
Demonstrum
Demonstrum to zrealizowany w 2002 roku film dokumentalny traktujący o ideach i praktyce ówczesnego środowiska skłoterskiego we Wrocławiu. Impulsem do powstania tego filmu była pokojowa demonstracja w obronie post-skłotu Freedom (dziś przemianowanego i przeorganizowanego w znane nam wszystkim CRK) mająca miejsce 22 lutego 2002 roku. W akcji udział wzięło blisko 300 osób nie tylko spoza miasta ale i spoza kraju.
Jednak film nie koncentruje się na udokumentowaniu tegoż wydarzenia, nie bardziej niż na zaprezentowaniu wszystich faktów związanych z dotychczasową działanością skłotersów i powiązanych z nimi środowisk. Wydawało się to i tak niemożliwością przy jednoczesnym limicie czasowym do 15 minut, jaki służy produkcjom niezależnym.Spełnił zatem zgoła odmienną funcję - mianowicie dopuścił do głosu marzycieli i praktyków tego ruchu. Powstał zatem ideologiczny monolog, w którym słowa opowiadają o celach i dążeniach natomiast obraz o środkach przedwsięwziętych z myślą o nich.
Rozbrat
Film poświęcony życiu poznańskiego skłotu “Rozbrat. Epizod I”. Realizacji dokumentu podjął się w 2004 roku Andrzej Wojciechowski. W założeniach miał to być pełnometrażowy dokument, projekt ten jednak, ze względu na natłok innych zajęć reżysera, nie został zakończony. “Rozbrat. Epizod I” jest więc jedynie 30 minutowym wstępem, zmontowanym z nagranych materiałów.
Rozbrat to nazwa kompleksu budynków mieszczących się przy ul. Kazimierza Pułaskiego w Poznaniu, zaadaptowanych na społeczne centrum kultury alternatywnej i mieszkania. Rozbrat istnieje od 1994 roku, w październiku grupa osób związanych z poznańskim środowiskiem kontrkultury zaadaptowała jeden z pustostanów na potrzeby mieszkalne (squating). W 1995 roku mieszkańcy rozpoczęli na terenie Rozbratu organizowanie koncertów niezależnych zespołów muzycznych. W lutym 1996 roku Rozbrat został zaatakowany przez grupę 12 neofaszystowskich skinheadów. Jedna z mieszkanek została raniona nożem i w stanie ciężkim trafiła do szpitala.
W 1997 roku Rozbrat stał się siedzibą poznańskiej sekcji Federacji Anarchistycznej (FA). Członkowie tej organizacji zaadaptowali kolejne pomieszczenia na swoje potrzeby. W ten sposób powstała Poznańska Biblioteka Anarchistyczna, biuro FA oraz Klub Anarchistyczny. Od tego czasu zorganizowano na Rozbracie setki koncertów, wernisaży, wykładów, wieczorków poetyckich, spotkań itp. Dzięki czemu Rozbrat stał się ważnym ośrodkiem myśli krytycznej, na skalę daleko wykraczającą poza Poznań.
Antyszczyt w Pradze
Film “Antyszczyt w Pradze” jest autorska relacja ze spotkania ruchu anty-globalizacyjnego podczas szczytu Miedzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Swiatowego w Pradze. Zapis video w formie para-dokumentu prezentuje najwazniejsze wydarzenia, ktore mialy miejsce w dniach 25-27 wrzesnia 2000 roku. Na filmie zobaczysz akcje na linach w poblizu Centrum Kongresowego (dzien pierwszy); demonstracje, pochod, walki z policja w poblizu miejsca obrad MFW i BS - grupa niebieska (dzien drugi); oraz otoczona przez policje demonstracje (dzien trzeci) .
Władza precz
“Władza precz!” to film dokumentalny o polskim ruchu anarchistycznym. Powstał w 2004 roku na fali protestów antywojennych i antyglobalistycznych, na zlecenie Telewizji Polskiej. Jego realizacji podjął się młody reżyser Andrzej Wojciechowski. Film niezostał jednak nigdy wyemitowany. 30-minutowy materiał przybliża najpierw działalność poznańskiego skłotu i niezależnego centrum “Rozbrat”.Poznańscy aktywiści opowiadają o sobie, swoich protestach, własnej koncepcji zmian i współpracy z robotnikami z zakładów Cegielskiego. Skarżą się na agresywność policji.
W kolejnej odsłonie o swoich nocnych akcjach opowiadają ludzie z RAT-u : Radykalnej Akcji Twórczej zajmujący się polityczną przeróbką ulicznych billbordów. Do tego komentarze artystów zaangażowanych społecznie i migawki z protestów w Pradze, gdzie obecna była duża grupa polskich aktywistów.
16.10 (czwartek) godz. 19.00
Kawiarnia Naukowa
ul. Jakuba 29-31
wjazd: 3zł