Meldunek o incydencie w Nangar Khel znajdujący się w przeciekach opublikowanych przez Wikileaks

Świat | Militaryzm | Publicystyka

2007-08-16 10:10

Takie są fakty na ile je znam, wszystko to może się zmienić.

Rano w dniu zdarzenia około 10:30, RCP (Route Clearance Patrol - Patrol Oczyszczani Dróg) trafił na IED (Improvised explosive device - improwizowany ładunek wybuchowy, w polskich mediach mina-pułapka). Patrol z C Coy odpowiedział i trafił na drugi IED. Zidentyfikowali oni 4x ACM (Anti-Coalition Militant - Bojowników Przeciwko Koalicji) odpowiedzialnych za IED i schwytali dwóch, a dwóch dalszych uciekło. Szukali pozostałych gdy około 16:00 zostało dostrzeżonych 4x ACM poruszających się blisko wioski. Nie jest jasne czy ukrywali się w wiosce czy tylko przechodzili. Tylko jedna sekcja dwóch samochodów była zaangażowana w TIC. (?) Strzelali do tych osób z działka 12.7 mm, ale broń się zacięła. ACM odpowiedzili ogniem. Wtedy rozstawili moździerze. Według raportu wystrzelili w sumie 26 pocisków. Przestrzelili, potem skrócili, potem trzy pociski trafiły w zabudowania. Jeden uderzył w dach domu, jeden w podwórko, a ostatni przeleciał przez dach i wybuchł wewnątrz domu. W domu odbywała się uroczytość weselna, co wyjaśnia dużą liczbę ofiar. Gdy tylko żołnierze PBG (Polish Battle Group - Polska Grupa Bitewna) zobaczyli gdzie wybuchły pociski przemieścili się do zabudowań by zapewnić pomoc. 4x ACM uciekło.

Ta informacja jest nadal zbyt pobieżna by ustalić przyczynę niecelnych trafień.

Obecna lista ofiar: 6x KIA (killed in action - zabitych w akcji) (1x mężczyzna, 4x kobieta, jedno dziecko)
3x WIA (wounded in action - ranionych w akcji) (same kobiety, jedna w 9 miesiącu ciąży).

Wszystkie ofiary były z plemienia Jalal Zaid, ale nie wszystkie były z wioski, niektóre spoza miejscowości przebywały na weselu. To rozniesie negatywny efekt na szerszy obszar, niż gdyby było inaczej. Dziś 120 osób brało udział w zamieszkach przed bramą FOB Waza Khawa.

Nie jestem w stanie rozmawiać z pojedynczymi żołnierzami bezpośrednio, ponieważ formalne dochodzenie musi być przeprowadzone przez ich oskarżyciela. Nazywa się pułkownik Dariusz Raczkiewicz. Jest obecnie w Ghanzi i będzie tu za dzień lub dwa. Osoby prowadzące nieformalne dochodzenie to śledczy żandarmerii wojskowej, chorąży Humeniuk Karol i człowiek z kontrwywiadu pułkownik Radosław Jagiełło. Także nie są uprawnieni do pytania żołnierzy zaangażowanych w incydent. Ich niemożność przepytania żołnierzy powoduje większość nieścisłych informacji.

Jutro o 8:30 będzie Shura w Waza Khawa. Pójdę na nią z Komendantem C Coy, komendantem Charlie 2/508 i dwoma ludźmi prowadzącymi nieformalne dochodzenie. O 11:00 lot zabierze ranne kobiety do OE.

Report key: 5EA14116-2B6B-470C-8DB4-2912DDF197BF
Tracking number: 2007-230-013330-0992
Attack on: FRIEND
Complex atack: FALSE
Reporting unit: TF FURY (4th BDE)
Unit name: TF FURY
Type of unit: None Selected
Originator group: UNKNOWN
Updated by group: UNKNOWN
MGRS: 42SVA3941989257
CCIR: (SIR IMMEDIATE 9) Any incident that may create negative media
Sigact: CJTF-82
DColor: BLUE

Oryginalny wpis na wikileaks: zobacz tutaj

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.