Micro$$oft Legalize Power
Dzisiaj przeczytałem bardzo ciekawą informację ze świata software. Chodzi mianowicie o absurdalność decyzji korporacji Microsoft. Jak wiemy gigant z Redmont wydał najnowszy system operacyjny - Windows Vista. Firma widząc, że ponosi z tego tytułu gigantyczne straty - przy gigantycznych zyskach - postanowiła pójść na bezkompromisową walkę z nielegalnymi użytkownikami systemu. W tym celu wprowadza kolejną generację zabezpieczeń.
Tym razem system nie tylko informuje, że jest nielegalny, ale blokuje część funkcji oraz dostęp do dodatkowych freeware’owych programów pobieranych z witryny Microsoftu, m.in. Media Playera. Co istotne, blokować on będzie także Windows Defendera, program ochronny, który przestaje usuwać niebezpieczną zawartość.
Pytanie jakie się nasuwa: jakie straty może spowodować nieszczęsny system zabezpieczeń? Odpowiedz jest intrygująca: czarny pusty ekran z możliwością otwarcia jedynie przeglądarki internetowej, w celu zrobienia upgrade do wersji legalnej.
Wykryty użytkownik pirackiego oprogramowania ma więc 30 dni na jego legalizację, inaczej praca z cukierkowym system stanie się utrapieniem. Co godzinę komputer będzie się sam wyłączał, zapowiadając, co się stanie po 30 dniach. Po tym czasie wszystkie funkcje będą trwale zablokowane (do czasu legalizacji oczywiście).
Bardzo ciekawe i sprytne posunięcie Microsoftu zostanie zapewne złamane przez zdolnych crackerów w ciągu kilku dni od wykrycia niepożądanego problemu, a sam gigant będzie przysparzał sobie kolejnych wrogów. Znane są sytuacje, gdzie problem z legalnością mieli… legalni użytkownicy systemu Cala machina weryfikacji stwarza błędy oraz wprowadza chaos w imię jak największych wpływów do budżetu korporacji.
Co więc mogą zrobić użytkownicy systemu Windows?
Przesiąść się na system operacyjny Linux, który jest darmowy, nie woła o haracz, nie naraża użytkowników na niepotrzebne straty odniesione poprzez dziury systemowe, wirusy, spyware i ataki z globalnej sieci. Ma otwarte źródło, więc każdy zapalony programista wpływa na jego rozwój, bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania. Jeśli jesteś raczkujący w temacie systemów opensource to polecam poczytać poradnik JakiLinux.org, który pomoże Ci wybrać odpowiedni system do Twoich indywidualnych potrzeb.