"Nienawiść do demokracji" - dyskusja o książce (Wrocław)

Świat | Tacy są politycy
2008-05-14 18:30
2008-05-14 20:00

14.05.2008
ksiegarnia "Złe wychowanie"
pl. Kościuszki 12 (ex-Cepelia)
godz. 18:30
Wstęp: wolny

Księgarnia i klub "Złe wychowanie" zaprasza na spotkanie wokół książki "Nienawiść do demokracji" Jacques'a Ranciere'a. W spotkaniu wezmą udział Przemysław Wielgosz (dziennikarz, redaktor naczelny "Le Monde diplomatique") i Maciej Kropiwnicki (tłumacz książki). Zapraszamy w środę, 14 maja, o godz. 18.30.

"Nienawiść do demokracji" Jacquesa Ranciere'a to bezlitosna krytyka zachodnich elit politycznych, ekonomicznych i intelektualnych. Autor dowodzi, że są one największym zagrożeniem dla demokracji na początku XXI stulecia. Politycy i władcy opinii publicznej w Europie i Stanach Zjednoczonych chętnie promują demokrację w Iraku, Iranie czy Afganistanie, stają się jednak jej wrogami u siebie.

Narzekania na przypadkowe społeczeństwo, które wciąż wysuwa nieodpowiedzialne roszczenia i głosuje wbrew własnym, dobrze pojętym interesom płyną z samych szczytów władzy w krajach Zachodu. Pogardzie dla ludu na euroatlantyckich salonach towarzyszą coraz śmielsze próby ograniczenia jego suwerenności.

Obserwujemy wzrost potęgi ośrodków władzy ekonomicznej oraz transformację państwa, które wyzbywa się funkcji socjalnych, a w ich miejsce rozwija aparaty represji. Polityka zmienia się w zarządzanie, wybory w telewizyjne show, bezwolna ludność zastępuje aktywny politycznie lud, a prawa człowieka to usprawiedliwienie interwencji zbrojnych, zwanych humanitarnymi.

Współczesne demokracje przekształciły się w państwa prawa oligarchicznego. Nadzieję na odrodzenie prawdziwej demokracji Ranciere widzi w walkach pracowników i młodzieży przeciw neoliberalnym reformom, w imigrantach domagających się równych praw, w rozmaitych mniejszościach walczących z dyskryminacją. Demokracja jest wszędzie tam, gdzie lud przeciwstawia się odpolitycznieniu i logice nieograniczonej akumulacji kapitału.

Jacques Ranciere (ur. 1940) - filozof francuski, profesor uniwersytetu Paris VIII (Saint-Denis). Współpracownik i krytyk Louisa Althussera. Współautor pierwszej wersji "Lire le Capital" (1965), książki która zrewolucjonizowała współczesną myśl marksistowską. Zasłynął jako badacz kultury proletariackiej, błyskotliwy krytyk zachodnich elit intelektualnych i filozof polityki. Spośród jego książek w Polsce dotychczas ukazały się "Estetyka jako polityka" (2007) i "Dzielenie postrzegalnego" (2007).

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.