[P-ń] Przegląd filmowy Obrazy Okupacji i Oporu

2010-04-26 18:30
2010-04-26 22:00

Przegląd filmowy Obrazy Okupacji i Oporu + panel dyskusyjny

Kino Palestyna w ramach międzynarodowego projektu filmowego Globale

26 kwietnia o godzinie 18.30 na skłocie Rozbrat odbędzie się przegląd filmowy "Obrazy Okupacji i Oporu" oraz panel dyskusyjny, w którym udział weźmie przedstawicielka izraelskiej organizacji Anarchiści Przeciwko Murowi.

W PROGRAMIE PROJEKCJE FILMÓW:

Anarchiści Przeciwko Murowi (Anarchists Against the Wall) Izrael 2008, 33 min.
Izraelczycy występujący przeciwko okupacji i kolonizacji Zachodniego Brzegu

ABC Okupacji (Occupation 101) - USA/Palestyna 2007, 85 min.
Film przedstawiający najważniejsze fakty na temat konfliktu.

Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie piknik z wegańskimi potrawami, z którego całkowity dochód przeznaczony zostanie na pomoc represjonowanym aktywistom.
Wstęp wolny na całe wydarzenie.

Imprezę organizuje Kolektyw Filmowy Rozbrat w ramach międzynarodowego projektu Globale, organizującego festiwale i pokazy filmów zrywających z obrazem świata kształtowanym przez komercyjne media. Traktując film jako punkt wyjścia do dyskusji, Globale ma kształtować debatę na temat globalnych zależności, nierówności ekonomicznych i społecznych oraz istniejących relacji władzy. Grupy Globale działają na zasadzie otwartego kolektywu dobrowolnie zaangażowanych aktywistów, dziennikarzy, filmowców i entuzjastów kina, pracujących bez formalnych hierarchii i struktur władzy.
Pierwsza grupa powstała w Berlinie, obecnie festiwale i pokazy filmów organizują grupy w Peru, Urugwaju oraz w Polsce.

Anarchiści przeciw murowi
Izrael podejmując w 2002 r. decyzję o budowie tzw. „bariery bezpieczeństwa”, której celem jest zabezpieczenie osiedli żydowskich, stworzył poważne utrudnienia w codziennym życiu setek tysięcy mieszkańców Zachodniego Brzegu Jordanu. Przeszło 60 tys. Palestyńczyków znalazło się na obszarze leżącym między murem a tzw. „zieloną linią”. Ponad 124 tys. z nich żyje na obszarach otoczonych przez mur, gdzie stawiają czoła także innym przeszkodom, takim jak punkty kontrolne czy blokady. Wiele terenów wokół muru zostało uznanych za tzw. „strefy zamknięte”, w ramach których mieszkający tam Palestyńczycy co roku muszą uzyskiwać pozwolenia, aby nadal pozostać w swoich domach.
W odpowiedzi na tę decyzję w 2003 r. powstało ugrupowanie „Anarchiści przeciwko murowi”, które uważane jest za największą grupą popierającą pokojowe rozwiązanie konfliktu palestyńsko – izraelskiego.Członkami tego ugrupowania są Izraelczycy, którzy sprzeciwiają się budowie muru bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu Jordanu. Ruch ten narodził się w miejscowości Mas'ha, gdzie budowa muru dobiegła końca, pozostawiając 96% gruntów rolnych po stronie Izraela.
„Anarchiści przeciwko murowi” (wraz z innymi organizacjami o podobnym profilu, np. Gusz Szalom, Taajusz czy International Solidarity Movement) wspomagają Palestyńczyków w ich walce przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa a ich działania opierają się na pokojowych marszach lub obywatelskim nieposłuszeństwie. Protesty, choć z założenia pokojowe, przekształcają się nieraz w brutalne starcia z policją lub armią izraelską. W centrum krytyki ruchu pozostaje syjonizm i militaryzm, co skutkuje odmową przez aktywistów tego ruchu pełnienia służby wojskowej na Terytoriach Okupowanych.

Kiedy:
26.04.2010 (poniedziałek), godz.: 18:30
Gdzie:
Rozbrat ul.Pułaskiego 21a - Poznań

www.rozbrat.org

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.