Skotowy Klub Filmowy KWAS

2006-12-21 20:00
2006-12-21 22:00

W najbliższy czwartek, na warszawskim skłocie Elba, o 20.00 odbędzie się pokaz filmu "Złodzieje rowerów", reż. Vittorio de Sica, 90 min, Włochy 1948.

"Złodzieje rowerów" to sztandarowe dzieło włoskiego neorealizmu, stylu filmowego powstałego po II wojnie światowej we Włoszech. Cechą wspólna tej szkoły, skupionej wokół scenarzysty i reżysera Cesare Zavattiniego, jest wierność faktom, charakterystyczny dokumentalizm w przedstawianiu świata na kinowym ekranie. Filmy neorealistów dotykały problemów społecznych powojennego świata, przypominały o trudnym losie ludzi biednych i znajdujących się na szerokim podówczas, marginesie społeczeństwa.

"Złodzieje rowerów", krok po kroku, wprowadzają widza w sytuację biednego, pozbawionego pracy człowieka. Odkrywają kolejne warstwy pułapki jaką jest takie społeczne usytuowanie. Pokazują jak trudne, żeby nie powiedzieć beznadziejne, bywają próby wyrwania się z ubóstwa, jak wiele przeszkód trzeba czasem pokonać, aby osiągnąć zwyczajną materialną stabilizację.

Scenariuszowy realizm przedstawianych wydarzeń został przez Vittorio De Sicę wzmocniony wykorzystaniem w filmie naturalnych miejskich plenerów i zaangażowaniem aktorów naturszczyków. Sprawiło to iż obraz ten daje wrażenie wielkiej wiarygodności, aż skrzy się od socjologicznych i psychologicznych spostrzeżeń. Przez ekran przewijają się prawdziwi ludzie, uwikłani w realne społeczne mechanizmy. I ta autentyczność w ukazaniu bezsilności jednostki wobec niesprawiedliwości społecznych uwarunkowań jest chyba największą zaletą tej włoskiej ballady o jednym takim co mu rower ukradli.
http://www.monikakusmierczyk.webpark.pl/najslynniejszedziela.html#

Jak zawsze, przed, w trakcie i po projekcji, zapraszamy na fair tradeowa herbete i kawe :)

Skłot ELBA, ul. Elbląska 2

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.