Słowacja: Skrajna prawica przymierza się do przesiedleń Romów

Świat | Rasizm/Nacjonalizm

Lider słowackiej skrajnej prawicy Marian Kotleba stał się właścicielem działki z osadą romską, którą chce zlikwidować - poinformowała w środę słowacka agencja SITA. Radykał tłumaczy, że inspiruje się polityką Izraela wobec nielegalnych osiedli.

Teren, mający około 800 metrów kwadratowych, znajduje się w miejscowości Krasnohorske Podhradie koło Rożniawy, w południowej części kraju, tuż pod zamkiem Krasna Horka. Zabytkowa budowla została 10 marca poważnie uszkodzona przez pożar, który powstał wskutek zaprószenia w pobliżu ognia przez dwóch chłopców w wieku 11 i 12 lat. Dzieci pochodziły z położonej w pobliżu romskiej osady. Zdarzenie to stanowiło pretekst do próby pogromu.

Kotleba, na co dzień lider pozaparlamentarnej ultraprawicowej Partii Ludowej Nasza Słowacja (LSNS), otrzymał działkę we wtorek w darze od jednego z mieszkańców miejscowości. Już wcześniej zapowiadał, że będzie się starał usunąć położone tam nielegalne osiedle Romów, gdzie mieszka - jak się szacuje - od 850 do 900 ludzi.

Działka "jest oznaczona jako trawiaste zarośla i po złożeniu potwierdzenia do katastru nieruchomości poczynimy wszelkie możliwe kroki, aby stan rzeczywisty zgadzał się z prawnym" - tłumaczył rzecznik "kotlebowców" Miroslav Bieliczka. Dodał, że Kotlebę zainspirowało państwo Izrael "i jego buldożery niszczące nielegalne osiedla".

Kotleba kilka dni po pożarze na zamku Krasna Horka zorganizował w Krasnohorskim Podhradiu antyromską demonstrację. Już wtedy wyraził zainteresowanie przejęciem działki z romską osadą. Sprzeciwiał się także organizowanej przez państwo zbiórce na remont zabytku, argumentując, iż wpłat dokonają jedynie ciężko pracujący i płacący podatki Słowacy, a ci, którzy odpowiadają za zniszczenia, i tak nic nie dadzą.

Za: http://www.tvn24.pl/-1,1742655,0,1,radykal-przejal-dzialke-z-romami-chce...

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.