Służby specjalne pogrążają się w demencji

Kraj

W ramach prowadzonego przez CBA śledztwa dotyczącego warszawskiego szpitala MSWiA przesłuchano chorych na Alzheimera, czyli osoby cierpiące m.in. na zaniki pamięci. W efekcie u niektórych pacjentów rozwinęły się stany depresyjne i psychozy urojeniowe.

Chorych z Oddziału Alzheimerowskiego pytano, czy dawali lekarzom prezenty i jakie zabiegi wykonywano im w szpitalu - mówi pragnący zachować anonimowość lekarz ze szpitala MSWiA. To absurd, bo osoby cierpiące na demencję świetnie pamiętają, co działo się kilkadziesiąt lat temu, ale nie potrafią sobie przypomnieć wydarzeń sprzed kilku dni - dodaje.

Z ustaleń serwisu internetowego tvp.info wynika, że na przełomie 2007 i 2008 r. przesłuchano około dwustu byłych i obecnych pacjentów Oddziału Alzheimerowskiego. Przesłuchania prowadzili nie tylko policjanci, ale i agenci CBA oraz prokuratorzy. Niektórzy pacjenci musieli więc zeznawać trzy razy. O wezwaniu pacjentów na przesłuchania nie informowano lekarzy z oddziału.

Śledztwo prowadzi CBA pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Dotyczy korupcji w szpitalu i wyłudzania świadczeń z NFZ w latach 2006-2007. W sumie przesłuchano już około trzech tysięcy pacjentów szpitala z różnych oddziałów, nie tylko z tego - mówi prokurator Mateusz Martyniuk z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Jaką przydatność procesową mają zeznania cierpiących na zaniki pamięci? Oceni to sąd - mówi prok. Martyniuk.

Z relacji chorych z Oddziału Alzheimerowskiego i ich opiekunów wynika, że przy przesłuchaniach nie było lekarza specjalisty. Opiekunowie twierdzą, że byli wypraszani z pokojów przesłuchań - mówi rzecznik szpitala Anna Malinowska.

Specjaliści ze szpitala stwierdzili u niektórych pacjentów pogorszenie się stanu zdrowia. - Wystąpiły u chorych stany lękowe i psychozy urojeniowe - mówi jeden z lekarzy pracujących na oddziale.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.