Kraków - Spotkanie z dr Stevem Bestem - amerykańskim obrońcą praw zwierząt
Fundacja Czarna Owca Pana Kota zaprasza 6 czerwca 2011 roku, o godz. 18 do swojej siedziby przy ul. Miodowej 41 w Krakowie, lokal 14 b, II piętro, wejście przez galeryjkę, na spotkanie z amerykańskim aktywistą ruchu obrony praw zwierząt – dr Stevenem Bestem.
Tytuł wykładu: Wyzwolenie zwierząt i dziedzictwo XIX – wiecznego abolicjonizmu/Animal Liberation and the Legacy of 19th Century Abolitionism – wykład dr Stevena Besta
WYKŁAD BĘDZIE TŁUMACZONY.
Jakie są zależności między współczesnym ruchem na rzecz wyzwolenia zwierząt a XIX-wiecznym ruchem na rzecz zniesienia niewolnictwa?
Dlaczego uważamy, że zwierzęta można eksploatować?
Dlaczego dzielimy zwierzęta na „równe i równiejsze”?
Dlaczego zwierzęce niewolnictwo jest najstarszą formą zniewolenia w naszej kulturze?
Dlaczego zwierzęta są niewolnikami a kapitalizm jest gospodarką niewolniczą?
Dlaczego weganizm jest jedynym rozwiązaniem dla odwiecznego ucisku zwierząt?
Dlaczego weganizm jest polityczny?
Na te wszystkie pytania odpowie dr Steven Best na jedynym wykładzie w Krakowie.
Dr Steven Best jest filozofem, aktywistą, wykładowcą Uniwersytetu w El Paso w Texasie, wielokrotnie nagradzanym publicystą, autorem 10 książek i ponad 100 artykułów. Jego najbardziej znaną, ale i najbardziej kontrowersyjną książką jest „Terrorists or Freedom Fighters: Reflections on the Liberation of Animals”. Został określony „jednym z najbardziej się liczących głosów akademickich w temacie praw zwierząt”, a także uznany przez magazyn VegNews „jednym z 25 najbardziej fascynujących wegetarian”. Best angażuje się nie tylko w walkę o prawa zwierząt, ale zwraca uwagę w swoich publikacjach na wszechogarniającą dominację kapitalizmu, wypowiada się na temat globalizacji, roli mediów we współczesnym świecie, kryzysów ekologicznych, biotechnologii oraz polityki wyzwolenia.
Steven Best jest postrzegany jako postać kontrowersyjna, ze względu na poparcie jakiego udziela Animal Liberation Front oraz głoszone przez siebie poglądy. Jest rzecznikiem w tzw. wyzwolenie totalnego – sądząc, iż wyzwolenie zwierząt dokona się właśnie tylko jako część wyzwolenia totalnego – zwierząt, ludzi i ziemi. Widzi on konieczność stworzenia ruchu masowego, który byłby w stanie tego dokonać. Za swoje poglądy został wydalony z Wielkiej Brytanii i ma zakaz wjazdu do tego kraju. Wykład w Krakowie jest częścią jego dłuższej wizyty w Polsce – wykłady odbędą się również w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku.
Fundacja Czarna Owca Pana Kota dziękuje serdecznie Kasi Biernackiej, Prezesce Stowarzyszenia Empatia za tłumaczenie spotkania!
Serdecznie zapraszamy!