Strajk głodowy pracowników Przewozów Regionalnych

Kraj | Prawa pracownika | Strajk

Pracownicy drużyn konduktorskich z Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych rozpoczęli strajk głodowy. Powodem są planowane przez zakład zwolnienia. Informację potwierdziła Barbara Węgrzynek, rzecznik prasowa zakładu.

Informację o proteście potwierdziła Barbara Węgrzynek, rzecznik prasowa Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych oraz Józef Czernik, przewodniczący Związku Zawodowego Drużyn Konduktorskich RP w regionie woj. małopolskiego.

Z informacji, jakie przekazał Józef Czernik wynika, iż dyrektor zakładu złamał postanowienie porozumienia społecznego, które zostało zawarte z pracownikami w ubiegłym roku. W związku z tym w Krakowie Płaszowie 7 osób rozpoczęło dzisiaj strajk głodowy. Niewykluczone, że w kolejnych dniach kolejni pracownicy dołączą do protestu.

– W 2012 roku zostało zawarte pisemne porozumienie pracowników Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych oraz członków związków zawodowych z dyrektorem Małopolskiego Zakładu PR. Dyrektor złamał jego postanowienia. Deklarowane było w nim m.in. ratowanie zakładu poprzez przechodzenie pracowników na bezpłatne urlopy. Pomimo tego będzie dochodziło do redukcji etatów pracowniczych – mówi Józef Czernik. Restrukturyzację spółki, a co za tym idzie – zwolnienia, potwierdza Barbara Węgrzynek.

– Pracownicy mają zaległe urlopy i nie są one wykorzystane, co narusza zbiorowy interes pracowników. Postulujemy za utrzymaniem kas dopłat konduktorskich oraz zmianę systemu oceny pracowników, bowiem obecnie jest on niesprawiedliwy i nie odnosi się do rzeczywistych wyników poszczególnych osób w pracy – tłumaczy Józef Czernik.

Michał Stilger z Biura Prasowego Przewozów Regionalnych poinformował, że sprawa dotyczy wyłącznie pracowników zrzeszonych w Związku Zawodowym Drużyn Konduktorskich w RP. Kursowanie pociągów w województwie małopolskim odbywa się obecnie bez zakłóceń.

Za: http://www.rynek-kolejowy.pl/45967/Malopolskie_Strajk_glodowy_pracowniko...

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.