Szantaż i wpływanie firm farmaceutycznych na świat polityki

Świat | Publicystyka

W ciągu ośmiu miesięcy od października do maja tego roku szefowie dziesięciu firm farmaceutycznych spotykali się z wysokimi brytyjskimi urzędnikami państwowymi, by wymóc na nich korzystne decyzje dotyczące swoich produktów. Bardzo krytykowali działalność National Institute for Clinical Excellence (NICE), niezależnej agencji eksperckiej w Wielkiej Brytanii, rekomendującej służbie zdrowia, które leki są najbardziej efektywne w stosunku do ceny.

Pfizer, największa na świecie firma farmaceutyczna, zaszantażowała ministrów, że może się wynieść gdzie indziej. Ministrowie pod naciskiem zgodzili się na specjalne spotkanie, podczas którego sześć firm miało lobbować na rzecz swoich leków na chorobę Alzheimera. Dokumentacja podkreślała ogromne możliwości finansowe Pfizera, który w 2004 roku odnotował 52,5 miliarda dolarów dochodu i ponad 11 miliardów netto zysku. Koncern zagroził, że może się wynieść z Wysp Brytyjskich. Domagał się większego wsparcia ze strony państwa dla potężnego przemysłu farmaceutycznego w Wielkiej Brytanii oraz częstszych konsultacji i możliwości dialogu z przedstawicielami rządu. Naciskali oni, by rząd odrzucił werdykt NICE.

Natomiast dwaj producenci lobbowali za zwiększeniem dostępu pacjentów do konkretnych ich leków. Oba specyfiki zostały odrzucone przez NICE jako nie dość skuteczne i za drogie.

Sporą presję na urzędników wywierał także Johnson & Johnson, producent Velcade – leku na raka kości. W ciągu ostatnich 12 miesięcy firma Johnson & Johnson wielokrotnie pisała do ministerstwa zdrowia w sprawie Velcade. Firma chciała załatwić szybką aprobatę leku przez NICE.

Przemysł farmaceutyczny ma znaczący wkład w brytyjską gospodarkę. Całkowita suma inwestycji w badania i rozwój wyniosła w 2004 roku ponad 3,4 miliarda funtów, co stanowi około jednej czwartej wydatków na całą produkcję przemysłową w Wielkiej Brytanii. Widać jest o co walczyć.

Decyzje powołanej siedem lat temu NICE są dla firm tej branży kluczowe. Agencja decyduje bowiem, czy lek powinien być powszechnie dostępny dla pacjentów NHS. NICE skupia ekspertów z dziedziny nauki, a ponadto konsultuje się z lekarzami, pacjentami, koncernami farmaceutycznymi oraz Ministerstwem Zdrowia. Choć urzędnicy twierdzą, że nie są w stanie wpływać na decyzje NICE, dokumenty świadczą o częstych wizytach wysokich rangą przedstawicieli firm farmaceutycznych w ministerstwach.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.