Szef zarabia 10 razy więcej niż pracownicy średniego szczebla

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika

Szefowie największych firm w Polsce zarabiają prawie 10 razy tyle, ile pracownicy średniego szczebla - informuje Gazeta Wyborcza na podstawie raportu Hay Group. Niestety nie podaje o ile więcej szefostwo zarabia od pracowników niskiego szczebla.

Autorzy raportu zebrali dane z kilku tysięcy firm z 56 krajów. Wynika z nich, że należymy do krajów o największym poziomie rozwarstwienia płac - w rankingu wylądowaliśmy na 11. miejscu od końca

Gorzej jest w Nigerii (tam kadra kierownicza zarabia 17-krotnie więcej niż zwykli pracownicy), Panamie, Egipcie, Wietnamie i Chinach. Spośród nowych krajów Unii większe różnice istnieją tylko w Rumunii. W innych krajach Europy Centralnej, nie wspominając o Zachodzie, rozwarstwienie jest zdecydowanie mniejsze.

Polscy menedżerowie są też znacznie bogatsi niż ich koledzy z Zachodu. W ubiegłym roku prezesi spółek giełdowych zarabiali średnio po 2 mln zł rocznie, czyli średnio o połowę mniej niż szefowie podobnej wielkości firm z Niemiec czy Austrii. Ale pod względem siły nabywczej ich zarobki należą do najwyższych na świecie. Chodzi o to, że - zważywszy na niższe koszty życia w naszym kraju - polskich menedżerów stać na więcej niż tych z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Francji. W najbardziej egalitarnych krajach - Finlandii, Szwajcarii, Kanadzie i Norwegii - kadra zarządzająca zarabia średnio tylko trzy razy więcej niż zwykli pracownicy.

Mirka Straathof z Hay Group przyznaje, że na Zachodzie związki zawodowe są znacznie silniejsze niż w Polsce i mocniej bronią interesów pracowników. U nas do związków należą przede wszystkim pracownicy firm z udziałem skarbu państwa lub sprywatyzowanych zakładów państwowych i administracji publicznej. - Zdarzają się pozytywne przykłady, jak np. Tesco, gdzie powstał związek zawodowy - wskazuje Marta Pióro z biura prasowego "Solidarności". Przyznaje jednak, że należą one do rzadkości, bo zwykle, gdy ktoś w firmie podejmuje próby utworzenia związku, zostaje zwolniony lub zaczyna być szykanowany.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.