Trybunał Konstytucyjny uchylił przepisy o pomieszczeniach tymczasowych
Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy dotyczące pomieszczeń tymczasowych dla osób eksmitowanych za niezgodne Konstytucją. Trybunał uznał, że brak jest precyzyjnego określenia, czym jest pomieszczenie tymczasowe. Przepisy nie precyzują też zasad przebywania w tym pomieszczeniu, czyli kiedy lokator ma opuścić lokal tymczasowy, ani tego, kto ma zaoferować lokal i za niego płacić. Nie jest jasne, czy powinna to być gmina, czy właściciel lokalu z którego następuje eksmisja.
Jednocześnie TK odroczył wykonanie swego wyroku na 12 miesięcy. Jak uzasadnili, gdyby przepisy przestały obowiązywać już teraz, możliwa byłaby eksmisja “na bruk”. Trybunał zobowiązał Sejm do zmiany w tym czasie odpowiednich przepisów i precyzyjnego określenia warunków, jakie ma spełniać pomieszczenie tymczasowe.
Trybunał Konstytucyjny wydał ten wyrok na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, który wyraził wątpliwość, czy Gmina ma obowiązek zapewniania lokalu tymczasowego nawet osobom, które znęcały się nad rodziną. Zważywszy na ogólny kierunek nowelizacji Ustawy o ochronie praw lokatorów i innych powiązanych ustaw, należy się spodziewać, że obowiązki Gminy względem eksmitowanych zostaną poważnie ograniczone.
Tymczasowe pomieszczenie - zgodnie z przepisami prawa - powinno “nadawać się do zamieszkania, zapewniać co najmniej 5 mkw powierzchni mieszkalnej na jedną osobę, znajdować się w tej samej miejscowości lub pobliskiej, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia przekwaterowanych”.
Posłowie już przygotowują nowelizację Ustawy o ochronie praw lokatorów, w której ma znaleźć się zapis, że umowa o odpłatne użytkowanie pomieszczenia tymczasowego będzie mogła być zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 12 miesięcy. Oznaczać to będzie przyzwolenie na tzw. „eksmisję na raty” – czyli eksmisję na bruk z przystankiem w pomieszczeniu tymczasowym.
Już teraz praktyka Wydziałów Zasobów Lokalowych uwzględnia „eksmisję na bruk na raty". W Warszawie funkcjonuje hotel robotniczy przy ul. Przeworskiej, dokąd są eksmitowani lokatorzy. Gmina opłaca jedynie 2-miesięczny pobyt w hotelu, po czym byli lokatorzy mogą sami wynajmować pokój z łóżkiem za 30 zł za dobę, lub zostać bezdomnymi.