Uniwersytet Krytyczny: „Ekonomia uczestnicząca” Michaela Alberta

2009-02-28 16:30
2009-02-28 19:00

Zapraszamy do Warszawskiej Biblioteki Społecznej na spotkanie o książce M. Alberta "Ekonomia Uczestnicząca"

Istnieją książki, które powinny stać się lekturami obowiązkowymi krytyków neoliberalnego kapitalizmu. Należy do nich z pewnością zaliczyć „Ekonomię uczestniczącą” Michaela Alberta. Autor, amerykański ekonomista, to jeden z twórców współczesnej koncepcji ekonomii uczestniczącej. Poświęcił się badaniom nad skutkami społecznymi panującego na świecie neoliberalizmu, a także, co ważniejsze wypracowaniu alternatywy dla niego.

„Ekonomia uczestnicząca” różni się znacząco od wielu podobnych publikacji dlatego, że przedstawia program pozytywny oparty o demokratyzację ekonomii. Autor łamie konwencję według której zarządzaniem środkami produkcji czy życiem zakładów mogą zajmować się tylko eksperci ekonomiczni na usługach kapitalistów. Stawia pytanie, czy w dobie szczytnych haseł o demokracji, władzy wybieranej przez społeczeństwo, ludzie nie powinni walczyć o wpływ na najważniejsze dziedziny życia wiążące się z ich miejscem zatrudnienia czy zamieszkania.

Michael Albert podchodzi do problemu bardzo racjonalnie. Jego argumentacja opiera się na analizie ekonomicznej, a nie jedynie zbiorze haseł i pobieżnych postulatów. Stara się wyjaśniać jak w przyszłym społeczeństwie miałyby wyglądać relacje między producentami a konsumentami czy wspólnotami lokalnymi. W wielu wypadkach nawiązuje do dzieł klasyków anarchizmu czy socjalizmu, nie robi tego jednak dogmatycznie, ale dostosowując część ich postulatów do współczesnych realiów. Nie próbuje przy tym udawać, że przedstawiane postulaty dają odpowiedź na wszystkie pytania, sugerując jedynie, że powinny być wstępem do dalszej debaty.

Książka jest istotna również dlatego, że obala wiele zakorzenionych mitów takich jak przekonanie o efektywności wolnorynkowego kapitalizmu czy wiara w zmiany dokonywane za pośrednictwem instytucji.

W dyskusji nad „Ekonomią uczestniczącą” zastanowimy się czy jest to kolejna utopia, czy wręcz przeciwnie, zwłaszcza w obliczu narastającego kryzysu kapitalizmu, koncepcja możliwa do realizacji. Omówimy przykłady funkcjonowania w różnych rejonach świata demokratycznego zarządzania sferą ekonomii,
Będziemy również analizować, dlaczego postulaty ekonomii uczestniczącej wciąż nie są powszechne wśród krytyków neoliberalizmu oraz czemu wielu kontestatorów ogranicza się do krytyki panującego systemu.

gdzie: Warszawska Biblioteka Społeczna im. Edwarda Abramowskiego Ul. Górskiego 3/59 (http://www.prac.waw.pl)
kiedy: sobota 28 lutego start: 16:30

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.