W-wa: Film "My Karmimy Świat"

2007-01-11 19:00
2007-01-11 21:00

W najbliższy czwartek, w ramach Skłotowego Klubu Filmowego KWAS zapraszamy na pokaz filmu

MY KARMIMY ŚWIAT Erwina Wagenhofera

O filmie:
Pomimo, że ilość produkowanego na świecie jedzenia wystarczyłaby dla wykarmienia 12 miliardów ludzi, miliard mieszkańców naszej planety umiera z głodu. Ten bardzo bezpośredni, lecz pięknie wyreżyserowany dokument Austriaka Erwin’a Wagenhofer’a podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie dlaczego.

W filmie Wagenhofer przedstawia rodaków, którzy są aktorami na globalnym rynku producentów żywności. Począwszy od farmera, a kończąc na dyrektorze generalnym transnarodowej korporacji Nestlé, niewątpliwie każdy z nich jest ekspertem w swojej dziedzinie. Wychwytując każdy detal Wagenhofer filmuje ich przy pracy.

Kolejne ujęcie, pracownik utylizacji odpadów ze stoickim spokojem stwierdza, że ilość chleba jaka jest wyrzucana każdego dnia w Wiedniu, wystarczyłaby dla wykarmienia całego Graz, drugiego co do wielkości miasta w Austrii. Jak to jest możliwe? Odpowiedź jest prosta, zboże kosztuje grosze. „Nawet sól do posypywania chodników jest droższa” wzdycha przygnębiony farmer.

Na targu rybnym we Francji koneser entuzjastycznie, lecz na próżno zachwala przewagę lokalnych połowów („co za smak!”). Nie ma wątpliwości, że w dłuzszym okresie całość Europejskich połowów będzie się odbywać wyłącznie na skalę przemysłową.

W międzyczasie pomidory z południa Hiszpanii są sprzedawane po minimalnych cenach w Senegalu, genetycznie modyfikowane ziarna soi z byłych Brazylijskich lasów tropikalnych karmią nasz modyfikowany drób, a rumuńscy farmerzy z konnymi wozami są zmuszeni konkurować z największym światowym producentem paszy, który reklamuje się sloganem „my karmimy świat”. Gdyby to tylko była prawda.

http://www.we-feed-the-world.at

Austria, 2005
kolor, 35mm, 96 min
Scenariusz: Erwin Wagenhofer
Zdjęcia: Erwin Wagenhofer
Edycja: Erwin Wagenhofer
Dźwięk: Lisa Ganser, Helmut Junker
Muzyka: Helmut Neugebauer

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.