Warszawskie spotkanie w ramach Międzynarodowego Tygodnia Walki z Rasizmem
Tygodnia Walki z Rasizmem odbędzie się 22.03.2012 (czwartek)
o godz. 20:30 w siedzibie kolektywu UFA, ul. Nowolipki 20,
(wejście od tyłu budynku, żółte drzwi).
W ramach spotkania
- otwarty pokaz filmu "Combat Girls. Krew i honor"
- dyskusja wokół filmu
- rozmowa nt. wyjazdu do Lublina na demonstrację antyrasistowską 24 marca o godzinie 14.00, która odbędzie się z okazji Międzynarodowego Tygodnia Walki z Rasizmem [ http://www.facebook.com/events/106877256110377/ ]
- poczęstunek
Dziękujemy polskiemu dystrybutorowi filmu, firmie Spectator na umożliwienie pokazu filmu podczas spotkania.
link do dystrybutora: http://www.spectator.com.pl/
o filmie:
" Marisa, dwudziestoletnia Niemka, nienawidzi obcokrajowców, Żydów, glin i wszystkich tych, których obwinia o kłopoty swojej ojczyzny. Zachowuje się prowokująco, pije, wdaje się w bójki, a do swojej kolekcji tatuaży zamierza włączyć portret Adolfa Hitlera. Jej domem jest gang neonazistów, gdzie rządzą nienawiść i przemoc, a na porządku dziennym są suto zakrapiane imprezy.
Gdy przyłącza się do nich czternastoletnia Svena, Marisa staje się dla niej wzorem do naśladowania. Jest ona podręcznikowym przykładem dziewczyny walczącej o reprezentowaną przez grupę ideologię.
Światopogląd Marisy ulega jednak stopniowej ewolucji, gdy przypadkowo spotyka ona młodego uchodźcę z Afganistanu. Ich relacja uświadamia bohaterce, że istnieje coś więcej, niż czarno-biała rzeczywistość reprezentowana przez jej własny gang. Czy Marisie uda się wyrwać z grupy neonazistów?
Film oraz jego bohaterowie mają swoje wzorce w rzeczywistości. Reżyser i scenarzysta David Wendt poświęcił dwa lata na obserwację tego prawicowego ruchu i przeprowadził liczne wywiady z jego członkiniami. Spędził dużo czasu z bandami młodzieżowymi w Lübben, Forst, Preschen i innych miejscowościach, aby zdobyć ich zaufanie i zrozumieć ich ideologię. Uczestniczył w organizowanych przez nich demonstracjach i czytał ważną dla nich literaturę. W ten sposób powstał zarys późniejszego scenariusza. W procesie pisania powstała interesująca historia oraz fascynujący bohaterowie, których losy tworzą realistyczną opowieść na temat dojrzewania."
Parę słów od reżysera:
„W lecie 1998 roku brałem udział w projekcie fotograficznym we Wschodnich Niemczech. W czasie podróży przez małomiasteczkowe i wiejskie obszary tego państwa spotkałem wielu młodych ludzi, których ubrania wskazywały, że są neonazistami. Zaskoczyło mnie, że było wśród nich wiele dziewczyn. Rozmawiałem z nimi i poznałem dzięki temu ich pogląd na świat i dziką wizję polityki. Wszyscy uważali, że największym problemem Niemiec, i ich osobistym, są cudzoziemcy. Po tych wszystkich rozmowach zacząłem badać głębiej temat dziewczyn-nazistek. Kobiecy pierwiastek obecny w tym ruchu nie wzbudzał do tej pory zbyt dużego zainteresowania. Zacząłem myśleć o tym temacie w sposób filmowy i w tak powstał scenariusz pod tytułem „Combat girls. Krew i honor”.
Mój film to realistyczny, bezkompromisowy obraz, który unika stereotypów zwykle obecnych przy portretowaniu ruchu neonazistów. Badam motywy i motywacje, które popychają młode dziewczyny wprost w ramiona ekstremistycznych demagogów”.
David Wnendt