Wiedeń: Pizzeria Anarchia zagrożona ewikcją. Apel o wsparcie i solidarność

Publicystyka

Pizzeria Anarchia to wiedeński skłot, istniejący ponad dwa lata. Dziś znajduje się w obliczu zagrożenia rychłą ewikcją. Wyznaczona przez sąd data opuszczenia budynku mija 5 lutego 2014. Ale my nie opuścimy domu. Zamiast tego wzywamy do demonstracji we Wiedniu i akcji solidarnościowych wszędzie, gdzie to możliwe.
Jeśli nie opuścimy budynku, właściciele zwrócą się o egzekucję sądowego nakazu. To prawdopodobnie zajmie kilka tygodni. Potem zgodnie z prawem muszą przysłać nam list z datą ewikcji; jednak nie możemy być pewni, czy faktycznie będą się jej trzymać.

Na samym początku właściciele wpuścili nas do tego domu. Zrobili to, oczekując – jak zeznali w sądzie – że wypłoszy to ostatnich lokatorów, zamieszkujących dwa mieszkania na mocy umów czynszowych zawartych dziesięciolecia temu. To było oczywiste od początku - i wkrótce odkryliśmy, że obaj właściciele specjalizują się w skupowaniu domów z kilkoma pozostałymi lokatorami. Takie domy są względnie tanie, zwłaszcza jeśli umowy są wieczyste. Według wiedeńskiego prawa ciężko jest wyrzucić takich mieszkańców, a to jest konieczne dla zmaksymalizowania wartości nieruchomości przez remont i sprzedaż każdego mieszkania z osobna bądź wyburzenie całego budynku. W przypadku pizzerii - oraz innych domów należących do tych samych właścicieli - sabotaż, terror psychiczny i ekstremalna dewastacja były częścią strategii „wyczyszczenia” ich z lokatorów. Wprawdzie dwaj właściciele pizzerii są szczególnie kreatywni, ale wyrzucanie ludzi z mieszkań dla maksymalizacji profitów jest powszechną praktyką, logiczną konsekwencją systemu opartego na własności prywatnej.

Przez dwa lata wiele osób uczestniczyło w cotygodniowej pizzeryjnej kuchni społecznej łączonej z dyskusjami, odczytami, spotkaniami informacyjnymi, koncertami itd.; w cotygodniowym kinie, warsztatach składania książek i rowerów, lekcjach języka, spotkaniach inicjatyw politycznych. Żyjąc tutaj znaleźliśmy przyjaciół, towarzyszy, wspólników.

Nie poddamy tego miejsca, będziemy stawiać opór i prosimy o każdy rodzaj pomocy. Odwiedzajcie nas w każdej chwili, by pomóc w przygotowaniach do ewikcji, organizujcie akcje solidarnościowe, informujcie przyjaciół, rozpowszechniajcie materiały, trzymajcie rękę na pulsie i przyjdźcie wesprzeć nas w dniu ewikcji! Podamy datę na naszym blogu i innymi kanałami. Rozważcie wcześniejsze przybycie i dłuższy pobyt!

Sprawdzajcie regularnie naszego bloga i bądźcie z nami w kontakcie!

Dawajcie nam również znać o waszej walce i o tym, jak możemy was wesprzeć!

Solidarność naszą bronią!

Pizzeria zostaje!

Okupujmy domy, żyjmy dziko i niebezpiecznie!

Wszyscy zostajemy!

-------------------------------------

Demonstracja | środa, 05.02.2014 | 16:00 | Pizzeria Anarchia

5 lutego mija czas ultimatum dobrowolnej wyprowadzki. Nie opuścimy go! Dlatego na 5.02 została zaplanowana demonstracja. O 16:00 spotykamy się na Pizzerii. Rzucimy nieco światła na kontekst naszej dzielnicy, omawiany na przykładach na trasie demonstracji. Powiemy też co nieco na temat metod działania agencji deweloperskich, polityki miejskiej i sądu.

Nie skupiamy się tylko na Pizzerii, ponieważ nie jesteśmy jedynymi dotkniętymi przez politykę spekulacji i wysiedleń. Postrzegamy nasz dom bardziej jako możliwość pokazania praktycznych działań przeciwko prawu własności. Podczas gdy bezdomność jest coraz bardziej kryminalizowana, czynsze wzrastają. Ludzie są zmuszeni do płacenia czynszu, ponieważ nie mają alternatywy. Opłaty użytkowe wystarczają na utrzymanie budynku, reszta to zysk agencji deweloperskich i właścicieli. Dach nad głową jest podstawową potrzebą i nie powinien być produktem.
Jeśli dojdzie do ewikcji, pozostający lokatorzy przestaną być chronieni przed terrorem i psychiczną presją wywieraną przez właściciela, Castella Gmbh. To także powód, dla którego zostajemy i razem będziemy bronić naszego domu.

Ciężko nam przewidzieć dokładnie środową sytuację, więc będzie nam miło, jeśli wiele osób dołączy do nas także za dnia (jest także możliwość przybycia dzień wcześniej – mamy dość miejsca!) by nas wesprzeć. Generalnie wiele rzeczy dzieje się w domu i wokół niego. Chcemy dzielić z wami dużo zabawy i mnóstwo pracy. Informacje o tym jak nas wesprzeć możecie znaleźć na naszym blogu pizza.noblogs.org

Każda akcja solidarnościowa tego dnia – w każdym mieście i w każdej postaci – jest mile widziana!

pizza.noblogs.org

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.