[Wrocław] Przerwać milczenie - ocalić Czeczenie !

Świat | Publicystyka

Zapraszamy na spotkanie, które na celu przybliżenie sytuacji w zrujnowanej Czeczenii, która ogarnięta wojną została zapomniana i przemilczana przez resztę świata.

Obszar Czeczenii już za czasów carskich budził zainteresowanie Rosji. W XIX wieku po wieloletniej krwawej wojnie kaukaskiej udało się go Rosjanom opanować.
Jeszcze przed upadkiem ZSRR w Czeczenii odżyły nastroje niepodległościowe, prezydent Dżohar Dudajew ogłosił niepodległość Iczkerii. Jelcyn od początku rządów Dudajewa dążył do jego obalenia.
Lata 1994-1996, to lata pierwszej wojny czeczeńskiej, którą rozpoczęła brutalna napaść wojsk rosyjskich na tę republikę. 31 sierpnia 1996 podpisano porozumienie pokojowe, w którym nie wspomniano o tym, iż Czeczenia jest częścią Federacji Rosyjskiej, czyli de facto uznano ją jako suwerenne państwo. Jednak już po podpisaniu układu pokojowego wiadomo było, że wojna wybuchnie na nowo, było to tylko kwestią czasu.
W 1999 rozpoczęła się druga wojna czeczeńska. Jeszcze bardziej krwawa niż pierwsza. Wojna, która trwa do dziś. Mimo, iż władze Kremla informują, że sytuacja w Czeczenii się stabilizuje, nie jest to prawdą. Przejmowaniu przez wojska rosyjskie kontroli nad poszczególnymi miejscowościami towarzyszą krwawe pacyfikacje. Oddziały rosyjskie mordują bez skrupułów kobiety, dzieci i starców. Na masową skalę przeprowadzane są tzw. zaczistki, w wyniku, których wiele osób ginie bez śladu lub jest wtrącana do obozów koncentracyjnych (obozy filtracyjne). Nie dopuszcza się do nich dziennikarzy ani żadnych zagranicznych organizacji. Mimo, iż powszechnie wiadomo, co się dzieje w Czeczenii, przymykamy oczy. Udajemy, iż nie widzimy, że Kreml zmierza do eksterminacji tego małego narodu, że prowadzi tę wojnę metodami najokrutniejszymi z możliwych. W XXI wieku społeczeństwo wyraziło powszechną zgodę na ludobójstwo i zagładę Czeczenów. Można by dojść do wniosku, że wydarzenia II wojny światowej niczego nas nie nauczyły. Przerwijmy więc milczenie i pomóżmy temu maleńkiemu narodowi ocaleć.

Uogólnienia liczb w statystykach czeczeńskiej tragedii, przytoczonych niżej, stanowią nieme świadectwo, setek tysięcy złamanych istnień ludzkich i straconych losów ludzi- przedstawicieli stale wyniszczanego, ale i tak nie złamanego duchem narodu czeczeńskiego.

• Ponad 200 000 zabitych Czeczenów podczas pierwszej wojny rosyjsko- czeczeńskiej(1994- 1996) i drugiej wojny, toczącej się od 1999roku;

• Ponad 350 000 uchodźców, rdzennych mieszkańców Republiki Czeczeńskiej, wynik nowej rosyjskiej agresji w stosunku do niepodległego narodu czeczeńskiego;

• Dziesiątki tysięcy zniszczonych przez rosyjskich wojskowych prywatnych domów i państwowych budowli w całej republice. Stolica Czeczeńskiej Republiki Iczkeria- miasto Dżohar (Grozny) jest prawie zupełnie zniszczona przez bombardowania. Według licznych zachodnich i rosyjskich ekspertów wojennych, Grozny jest najbardziej zniszczonym miastem Europy od czasu zbombardowania Drezna w 1945 roku; ogromne zniszczenie Groznego jest również porównywalne ze zniszczeniem Stalingradu w 1994 roku;

• Łamanie praw i swobód czeczeńskiej ludności przez rosyjskie wojskowe i okupacyjne władze, nosi aż tak masowy i systematyczny charakter, że w obecnych czasach konflikt w Republice Czeczeńskiej jest uznawany przez międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka za obszar najpoważniejszego naruszenia praw człowieka i najcięższych przestępstw przeciwko ludzkości w historii Europy od II wojny światowej.

4.06.2006 (niedziela)
WROCŁAW
Klubie Pod Kolumnami
pl. Św. Macieja 21
godz. 17.00
wejście: za darmo

W PROGRAMIE:
- wykład Ewy Kucharskiej pt. "Konflikt rosyjsko-czeczeński: piekło stworzone przez człowieka" + dyskusja
-projekcja filmów „Cena Prawdy” oraz „Chechnya: The Dirty War”, reż. M. Mamoń i M.Pilis

Zapraszają:
Komitet Wolny Kaukaz Wrocław
Wrocławska Grupa Wolnościowa

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.