14.02.2013, Warszawa Antyprzemocowe Uliczne Nocne Tańce

2013-02-14 20:00
2013-02-14 23:30

Nocne Tańce – antyprzemocowy uliczny korowód taneczny
w ramach światowej inicjatywy One Billion Rising – Powstanie Jednego Miliarda
14.02.2013, Warszawa

Zapraszamy na taneczny korowód ulicami miasta. Chcemy, by było nas widać i słychać – by nagłośnić tabuizowany problem przemocy seksualnej i pokazać miejsca, które wymagają zmiany w ramach walki z przemocą seksualną. Chcemy odzyskać miasto, które na co dzień nie należy do kobiet, tylko do sprawców – bo to oni żyją w nim bez strachu. Chcemy iść ulicami, by pokazać wszechobecność przemocy, która ma miejsce najprawdopodobniej w większości mijanych domów, biur, szkół. Chcemy tańczyć, bo tańcząc rządzimy swoimi ciałami i wyzwalamy energię-synergię.

Start: 20.00, ul. Skorupki 6
Meta: 22.15, Dworzec Centralny (potem warty w nocnych autobusach)
Więcej: www.nocnetance.blogspot.com

Dlaczego?
Raz, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć, siedem, OSIEM. Jedna na osiem kobiet w Polsce doświadczy w swoim życiu gwałtu, a to pewnie i tak zaniżone dane1. Raz, dwa, TRZY. Jedna na trzy doświadczy przemocy fizycznej w rozmaitych jej formach.

Gwałt jest powszechną praktyką, nie jakimś marginalnym zjawiskiem. Idąc przez miasto, mijamy sprawców, kobiety, które zostały zgwałcone, miejsca gwałtu. Sprawcy popełniają gwałty wszędzie – w domach, biurach, szkołach, stosunkowo najrzadziej na ulicy. Ofiara zwykle zna napastnika. Idąc przez miasto, mijamy szkoły, w których chłopcy tresowani są na agresywnych samców, a dziewczynki uczone są, że nieładnie mówić NIE; mijamy bilbordy, traktujące kobiece ciało jako obiekt seksualny, podnoszący sprzedaż; mijamy komendy, na których policjanci nie wierzą ofiarom gwałtów; mijamy domy, w których mężowie gwałcą żony, bo rozłożyć nogi to ich małżeński obowiązek; mijamy biura, w których szefowie gwałcą pracownice, bo czemu nie mieliby wykorzystać ekonomicznej przewagi; idziemy przez ulice, na których przemocy doświadczają kobiety na nich pracujące; wędrujemy pustymi przejściami podziemnymi, w których odgłos kroków za plecami budzi przerażenie; mijamy knajpy, w których każdy może cię zaczepić i dotknąć,bo przecież wchodząc tam i pijąc alkohol sama się na to zgadzasz; mijamy dworce – symbol podróży, zaczepek w pustym przedziale, i symbol niewyobrażalnej przemocy doświadczanej ze strony przemytników, pograniczników i od kompanów przez migrantki podczas ich długiej drogi.

Gwałt powinien być w centrum uwagi, a mimo to znajduje się na marginesie – ofiary obarczane są wstydem, winą, stygmatyzowane. O gwałcie się nie mówi.

Wkurza nas powszechność gwałtu. Wkurza nas, że się o nim nie mówi. Wkurza nas, że miasto jest polem bitewnym. Wkurzyło też Eve Ensler, autorkę Monologów Waginy, dlatego na 14.02.2013 wyznaczyła Powstanie Ofiar Gwałtu. Dwa lata temu napisała: "Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej,szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. (…) Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie. Żyjemy na planecie, na której około miliard kobiet padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET"2. W czwartek 14.02.2013 na całym świecie odbędą się wydarzenia pod hasłem One Billion Rising – Powstanie Jednego Miliarda. Ich wspólnym mianownikiem jest taniec.

O Nocnych Tańcach – antyprzemocowych ulicznym korowodzie tanecznym – więcej na www.nocnetance.blogspot.com.

Nocne Tańce – antyprzemocowy uliczny korowód taneczny
Start: 20.00, ul. Skorupki 6
Meta: 22.15, Dworzec Centralny
Więcej: www.nocnetance.blogspot.com
Kontakt: 500 414 573

----
1 Dane m.in.: Gruszczyńska B., Przemoc wobec kobiet w Polsce. Aspekty kryminologiczne, Warszawa,
Wolters Kluwer Polska 2007
2 http://www.feminoteka.pl/readarticle.php?article_id=1129

Co ósma kobieta doświadcza

Co ósma kobieta doświadcza gwałtu? To szokujące i trochę niewiarygodne, chętnie zobaczyłbym źródło. Tak czy inaczej, nawet jeśli rocznie gwałconoby jedną kobietę byłoby to o jedną za dużo. Ale główną (choć nie jedyną) przyczynę gwałtów widzę w promocji rozpasania seksualnego. Stosunek seksualny został sprowadzony do poziomu zwykłej czynności fizjologicznej, można go więc odbyć z kim się chce, w dowolny sposób i w dowolnym czasie. No i dochodzi natura, gdyby kobiety byłyby silniejsze od mężczyzn, gwałty na facetach byłyby o wiele częstsze. Rewelacje o kulturze patriarchalnej odłożyłbym miedzy bajki. Generalnie za gwałt powinna być kastracja albo czapa (tylko przy jasnych sprawach). I jeszcze jedno, bawi mnie to oczekiwanie, że kobietom będzie się zawsze wierzyć, że zostały zgwałcone. Czy płeć określa prawdomówność? Nie brak kobiet, które najpierw się puszczą a potem oskarżą o gwałt - idealne narzędzie do szantażu.

Przeczytaj sobie o

Przeczytaj sobie o przyczynach gwałtu - rzeczywistych, nie wydumanych. Kiedyś takiej "promocji rozpasania seksualnego" nie było, a jednak prawdopodobnie dochodziło do gwałtów o wiele, wiele częściej.
Zgwałcenie to nie to samo co stosunek seksualny, choć jest przemocą seksualną. Chodzi o przyczyny i charakter tych aktów.
Co do wierzeniu kobietom w to, że zostały zgwałcone - owszem zdarzają się niesłuszne oskarżenia wobec mężczyzn, ale tu chodzi bardziej o psychologiczny aspekt. Nie oznacza to, że w każdym przypadku kobieta ma rację, bo faktycznie może dojść do fałszywego oskarżenia, ale że kobiety nie traktuje się z niedowierzaniem i generalnie w sposób charakterystyczny dla policji. Nie wiem czy da się to zmienić, bo w końcu policja to zwyrodniałe lekko stworzenia, ale na pewno można spróbować naprawić sytuację.

When we can't dream any longer we die.
Emma Goldman

Policja w okropny sposób

Policja w okropny sposób traktuje wszystkich poszkodowanych nie tylko ofiary gwałtu...

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.