ACTA chyłkiem wchodzi i u nas

Kraj | Tacy są politycy

Jeszcze na dobre nie zakończył się protest amerykańskiej Wikipedii przeciwko SOPA i PIPA – ustawom mogącym ograniczyć wolność słowa w internecie i stawiającym dostawców internetu w roli „prywatnej policji”, która ma ścigać naruszenia praw autorskich – a okazało się, że podobne rozwiązania prawne mogą niedługo zacząć obowiązywać w Polsce i całej Europie. Ten czarny scenariusz grozi nam za sprawą ACTA – międzynarodowego porozumienia w sprawie zwalczania podrabianych towarów i piractwa, które, jak dowiedzieliśmy się dzisiaj na spotkaniu w Kancelarii Premiera, już za tydzień (26 stycznia) ma podpisać Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski.

Na czwartkowym spotkaniu przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Gospodarki bez mrugnięcia okiem potwierdzili, że polski rząd od samego początku wspierał prace nad ACTA i nie podnosił żadnych zastrzeżeń co do jego zgodności z polskim prawem czy interesami polskiego społeczeństwa. Ostatecznie decyzja o przyjęciu ACTA na poziomie Unii Europejskiej została podjęta przez rząd 25 listopada. Okazało się też, że zapadła ona w tzw. trybie obiegowym, czyli bez dyskusji na Radzie Ministrów, ponieważ żaden z ministrów (chodzi jeszcze o skład z poprzedniej kadencji) nie zgłosił sprzeciwu i potrzeby debaty. Na uchwale widnieje podpis Donalda Tuska, możemy więc zakładać, że dokument trafił przynajmniej na biurko premiera.

Jedyny konkret, jaki udało się dziś osiągnąć, to obietnica MKiDN oraz Ministerstwa Gospodarki, że w ciągu paru dni udostępnią wszystkie dokumenty związane z ACTA, a jeszcze przed 26 stycznia spotkamy się ponownie, tym razem z odpowiedzialnym za sprawę wiceministrem, w celu „rozwiania wątpliwości natury prawnej”.

Na publicznych spotkaniach w maju i czerwcu 2011 r. premier Donald Tusk i minister Michał Boni mówili o konieczności przeprowadzenia otwartej, merytorycznej dyskusji na ten temat przed wykonywaniem jakichkolwiek dalszych kroków w sprawie ACTA. Jednocześnie, jak wynika z informacji zamieszczonej na rządowej stronie Portal Innowacji, już 4 dni po wyrażeniu zgody na podpisanie porozumienia przez Radę Unii Europejskiej rząd chwalił się tym faktem, jako jednym z sukcesów polskiej prezydencji.

Do tej pory nie udostępniono opinii publicznej wszystkich dokumentów związanych z procesem negocjacji porozumienia. Po drugie, mimo obietnic ze strony rządu, nie było w Polsce poważnej dyskusji na temat zagrożeń związanych z przyjęciem porozumienia. Oficjalne uzasadnienie, jakie od dawna przedstawia Ministerstwo Kultury, to niemal wierna kopia dokumentu opracowanego przez Komisję Europejską. Mimo że od miesięcy na różnych forach przedstawiamy argumenty przeciwne do tez lansowanych przez Komisję, polscy urzędnicy odpowiedzialni za prace nad ACTA nawet nie próbują podejmować dialogu.

Za: http://panoptykon.org/wiadomosc/czy-polsce-grozi-cenzura-internetu-w-imi...

Nie dla

Anonimowi Zaatakowali

Tango is down - Sejm.gov : Pani rzecznik mówi że to nieznana przyczyna techniczna. Ale na Twitterze pojawił się pewien ciekawy komunikat. Jak na razie to było raczej za Megaupload

a co ma megaupload

a co ma megaupload wspólnego z polskim rządem? Zresztą komunikat na twitterze był taki : "Poland needs revolution, government signing 26th"

Swoją drogą to

Swoją drogą to niesamowite. Ludzie nie ruszyli się z powodu braku emerytur i braku pracy. Nie ruszyli się z powodu braku mieszkań. A ruszą się z powodu braku dostępu do filmów z Hollywood? W sumie już kiedyś robiono rewolucję o baleron, więc czemu nie o kolejny odcinek Battlestar Galactica?

koszula bliższa ciału

koszula bliższa ciału

Niby jedzenie i mieszkanie

Niby jedzenie i mieszkanie powinno być bliższe niż rozrywka... No ale co tam... Nieważne z jakiego powodu ludzie się zbuntują, byle skutecznie.

O co chodzi z tą rewolucją

O co chodzi z tą rewolucją o baleron? Bo nie załapałem.

No że iskrą może być

No że iskrą może być jakaś totalna pierdoła wydawałoby się. Tak już bywało w przeszłości.

Chodzi o wystąpienia

Chodzi o wystąpienia robotnicze w PRLu. Ludzie latami posłusznie chodzili w kieracie, a bunt wywoływały podwyżki cen np. mięsa.

Pismo "Masz Wybór"

Pismo "Masz Wybór" zrzeszające twórców tworzących kulturę interaktywną już przyłączyło się do bojkotu ACTA.

Oni to juz w 2007

Oni to juz w 2007 postanowili i nikomu nic nie mowiac chca to wprowadzic!

"Na publicznych spotkaniach

"Na publicznych spotkaniach w maju i czerwcu 2011 r. premier Donald Tusk i minister Michał Boni mówili o konieczności przeprowadzenia otwartej, merytorycznej dyskusji"

Nie orientuję się za bardzo, bo ich "demokracja" gówno mnie obchodzi, ale zdaje się stwierdzenia te padały przed ich "wyborami".

Może warto wiedzieć, jak

Może warto wiedzieć, jak tzw przedstawiciele społeczeństwa głosowali:
24 listopada 2010 roku Parlament Europejski nad rezolucją krytykującą tryb prac nad porozumieniem ACTA i dającą propozycje konkretnych poprawek, które sprawiłyby, że ACTA byłyby do zaakceptowania z punktu widzenia ochrony praw i wolności człowieka.
Tak głosowali polscy europosłowie:

PRZECIW ACTA (Za rezolucją) głosowali tylko posłowie SLD i UP:

Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Bogusław Liberadzki, Wojciech Michał Olejniczak, Joanna Senyszyn, Marek Siwiec, Janusz Władysław Zemke, Adam Gierek

WSTRZYMALI SIĘ posłowie PO:

Rafał Trzaskowski, Lena Kolarska-Bobińska, Róża Thun

ZA ACTA (Przeciw rezolucji potępiającej tryb pracy nad ACTA) głosowali:

PiS:

Tadeusz Cymański, Marek Józef Gróbarczyk, Michał Tomasz Kamiński, Ryszard Antoni Legutko, Marek Henryk Migalski, Jacek Olgierd Kurski, Mirosław Piotrowski, Tomasz Piotr Poręba, Konrad Szymański, Zbigniew Ziobro

PO:

Małgorzata Handzlik, Jolanta Emilia Hibner, Danuta Maria Hübner, Danuta Jazłowiecka, Sidonia Elżbieta Jędrzejewska, Filip Kaczmarek, Jan Kozłowski, Krzysztof Lisek, Bogdan Kazimierz Marcinkiewicz, Jan Olbrycht, Jacek Saryusz-Wolski, Joanna Katarzyna Skrzydlewska, Bogusław Sonik, Jarosław Leszek Wałęsa, Paweł Zalewski, Artur Zasada, Tadeusz Zwiefka

PSL :

Andrzej Grzyb, Jarosław Kalinowski, Czesław Adam Siekierski

NIE GŁOSOWALI (Nie wzięli udziału w głosowaniu, lub byli nieobecni na sali):

PiS:

Adam Bielan, Paweł Robert Kowal, Ryszard Czarnecki, Janusz Wojciechowski, Jacek Wołosowicz

PO:

Sławomir Witold Nitras, Elzbieta Katarzyna Łukacijewska, Piotr Borys, Jacek Protasiewicz, Jerzy Buzek

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.