Afera na giełdzie - spółka przyznaje się do oszustw?
Inwestorzy przecierali wczoraj oczy ze zdumienia. W oficjalnym giełdowym dokumencie przesłanym przez spółkę Cerabud mogli przeczytać niespotykaną samokrytykę. Sami siebie nazwali m.in. oszustami! Tajemniczy komunikat pojawił się w Elektronicznym Systemie Przekazywania Informacji (ESPI), kluczowym narzędziu do komunikacji firmy z inwestorami.
Inwestorzy, którzy w środę rano otworzyli ESPI i kliknęli w komunikat Cerabudu, nie kryli zdumienia. Można w nim było przeczytać, że Cerabud to spółka, która oszukuje pracowników i akcjonariuszy, majątek został rozkradziony, a cegielnie nie nadają się do żadnej produkcji.
Jak informuje Wirtualną Polskę Łukasz Dajnowicz, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego, urząd zajął się tą sprawą. Z ustaleń KNF wynika, że nie miało miejsca żadne włamanie do systemu ESPI, a sam system jest bezpieczny. Znane jest KNF też IP komputera, z którego został wysłany raport.
- Feralny komunikat wysłany został z konta obecnego prezesa spółki, przy użyciu aktualnego, wykorzystywanego przez niego hasła. Przypadek ten wskazuje prawdopodobnie na niewłaściwe zarządzanie przez spółkę Cerabud dostępami do systemu ESPI - informuje WP.pl Dajnowicz.
Podkreśla, że zmusiło to Komisję do zablokowania do czasu zmiany haseł dostępu do ESPI.
- Prezes zapowiedział, że złoży zawiadomienie do prokuratury w kwestii wyjaśnienia całej sprawy. KNF jest tylko operatorem ESPI, a w kwestiach ewentualnego podszywania się pod prezesa czy ewentualnego nieuprawnionego wykorzystywania haseł teraz rozstrzygać już będzie kto inny - dodał rzecznik KNF.
Jak informuje Komisja, spółka giełdowa, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wykonuje swoje obowiązki informacyjne za pośrednictwem systemu ESPI. Jest to de facto system pocztowy, który dostarcza informacje pochodzące ze spółek w jednym czasie do wszystkich użytkowników: agencji informacyjnych, na giełdę i do KNF. W ramach zarządzania systemem urząd nadaje i odbiera, na wniosek spółki, dostępy do tego systemu dla jego operatorów, którymi są pracownicy danej spółki. Posiadają oni swój indywidualny login i znane tylko sobie hasło.
Za pośrednictwem systemu ESPI nie mogą być przekazywane informacje inne niż te, dla których został stworzony. W ubiegłym roku za pośrednictwem systemu ESPI zostało przekazanych ponad 30 tysięcy raportów przez spółki publiczne.
Spółka Cerabud jest spółką z rynku New Connect i co do zasady przekazuje swoje informacje systemem EBI. System ESPI wykorzystywany jest przez nią tylko w sporadycznych przypadkach (zwołanie walnego zgromadzenia, informacja o notyfikacjach insiderów czy kwestie związane z informacjami o znacznych akcjonariuszach).
Innych tego typu przypadków w historii nie było.