Akcja Palestyńska Glasgow blokuje zakład produkcji dronów

Świat | Militaryzm | Protesty

Grupa aktywistek z Akcji Palestyńskiej Glasgow, zablokowała dziś zakład Thales UK, producenta systemów uzbrojenia z Govan w Glasgow.

Wcześnie rano aktywistki wspięły się na dach fabryki i zablokowały drzwi- planują pozostać na miejscu tak długo jak się uda. Aktywistki blokują oba wejścia, leżąc na podłodze pospinane za ręce, a także zajmują dach.

Akcję przeprowadzono w odpowiedzi na ostatnie izraelskie bombardowania Gazy i ciągłej, rosnącej współpracy brytyjskich firm zbrojeniowych z rządami które łamią prawo międzynarodowe.

W niewiele ponad 7 tygodni Izrael, uzbrojony bronią z UK, zamordował ponad 2000 niewinnych Palestynek.

Na cel ataku wybrano firmę Thales, ze względu na jej ścisłą współpracę z Elbit Systems- największą izraelską firmą wojskową i największym producentem dronów na świecie. W ramach kooperacji Thales UK współpracuje z Elbit Systems nad nową generacją dronów „watchkeeper”- kontrakt o wartości 1 mld funtów. Te drony są wzorowane na maszynie Hermes 450, której udział w zabijaniu Palestyńskich cywilów w strefie Gazy w 2008-2009 został udokumentowany. Drony oznaczono jako „testowane w terenie”- co oznacza, że skutecznie zabijano z nich palestynki.

Fifi O'Hara, jedna z okupujących dach, wyjaśnia: „Drony to kluczowa część izraelskiego arsenału zbrojnego”. Pozwalając fabryce wysyłać części dronów i inną broń do Izraela, rząd brytyjski wyraża bezpośrednie wsparcie i zgodę na izraelskie masakry.

Mówiąc o Szkocji Latrice Royale powiedziała:

„rząd brytyjski, pozwalając współdziałać firmie Thales z Ebonit systems, dowiódł, że ma krew na rękach. Tylko w ostatnim roku rząd brytyjski wydał 381 pozwoleń na eksport broni o wartości 8 mld funtów do Izraela Domagamy się, by rząd Szkocji naciskał na rząd brytyjski ws. wstrzymania sprzedaży broni do Izraela i podjął aktywne kroki by zakończyć produkcję systemów uzbrojenia powiązanych z apartheidem, kolonializmem i ludobójstwem na terenie Szkocji. Inna Szkocja jest możliwa!