ALTERGODZINA: Ameryka i świat po Bushu (mp3)

Świat | Gospodarka | Kultura | Tacy są politycy

W dzisiejszej audycji rozmawiano o dwóch kadencjach rządów administracji Georga W. Busha oraz o nadziejach i wątpliwościach związanych z rozpoczętą niedawno prezydenturą Baracka Obamy. Omówiono rządy neokonserwatystów w Stanach Zjednoczonych i ich znaczenie dla procesów politycznych i gospodarczych na świecie.

Altergodzina: Ameryka i świat po Bushu (mp3)

Próbowano odpowiedzieć na pytanie czy i w jaki sposób "doktryna Busha" była czymś wyjątkowym w historii amerykańskiej, a na ile stanowiła efekt wcześniejszych strategii geopolitycznych i gospodarczych Stanów Zjednoczonych. Czy i w jaki sposób neokonserwatyści zdołali przeobrazić społeczeństwo amerykańskie, na ile pogłębili istniejące juz wcześniej problemy (np. nierówności społeczne, łamanie praw pracowniczych, rasizm, ograniczenia swobód obywatelskich itd.).

W kontekście obecnego przesunięcia politycznego w Stanach Zjednoczonych postawioo pytanie czy prezydentura Baracka Obamy i fakt, ze Demokraci maja większość w Kongresie to oznaka "zwrotu na lewo" w polityce amerykańskiej, a jeśli tak to, co ów zwrot miałby oznaczać na gruncie konkretnych rozwiązań ekonomicznych i polityczno-prawnych, zmian społecznych czy filozofii politycznej. Czy i w jaki sposób prezydent Obama to "nowa jakość" a w jakim stopniu element systemu, człowiek establishmentu. Czego możemy spodziewać się od Obamy i jego obozu politycznego na arenie międzynarodowej w świetle kryzysu finansowego, na gruncie polityki wobec globalnego Południa, Rosji, Europy, w ramach ochrony środowiska itd.

Zastanawiano się także co obecna sytuacja, w tym przedwyborcza mobilizacja zwolenników Obamy w USA, oznacza dla ruchów społecznych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego w Stanach i na świecie. Jak wobec Obamy sytuuje się radykalnie antybushowski ruch antywojenny, ruchy alterglobalistyczne, antyrasistowskie, feministyczne itd., a także jaka jest polska perspektywa w ocenie zmian za oceanem?

Naszymi gośćmi byli:

Laura Akai - międzynarodowa działaczka anarchistyczna, publicystka zajmująca się m.in. tematyką praw pracowniczych, edukacji alternatywnej i feminizmu; urodzona w Nowym Jorku, członkini Związku Syndykalistów Polski.

Leszek Koczanowicz - profesor filozofii, autor prac poświęconych myśli amerykańskiego pragmatyzmu, filozofii polityki i kultury; pracownik Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, wykładał m.in. na Uniwersytecie Stanu Nowy Jork w Buffalo i Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

Lisa Romanienko - socjolożka amerykańska, studiowała m.in. w Nowym Jorku i Luizjanie, badaczka m.in. ruchów społecznych w Ameryce, Europie i Afryce; doktorantka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego,

Ponadto w Altergodzinie jak co tydzień usłyszycie Alter-Serwis, czyli przegląd wydarzeń społeczno-politycznych ostatniego tygodnia, widzianych z perspektywy ruchów społecznych krytycznych wobec polityki "głównego nurtu". Towarzyszyć nam będzie muzyka artystów zaangażowanych politycznie i społecznie.

----------------------------
ALTERGODZINA to audycja tworzona przez alterglobalistki i alterglobalistów związanych z Wrocławską Grupą "Społeczeństwo Aktywne" i pismem społecznie zaangażowanym "Recykling Idei".

Słuchajcie nas w każdą środę o godz. 22:00 w działającym przy Politechnice Wrocławskiej Akademickim Radiu LUZ, we Wrocławiu na 91,6 FM oraz na całym świecie w Internecie (www.radioluz.pwr.wroc.pl).

Zapraszamy również na naszą stronę:
http://altergodzina.blogspot.com.

Obama = Bush na sterydach

Dopóki nie wyrwiemy się z fałszywego paradygmatu lewica-prawica, nie ma szans na jakiekolwiek zmiany. Obama przeprowadzi wszystkie reformy reżimu totalitarnego, jakie chciałby przeprowadzić Bush, ale nie mógł, bo nie miał poparcia.

A teraz mamy - legalizację obozów pracy, nagonka na broń w rękach obywateli, zwiększenie kontyngentu w Afganistanie, ataki na Pakistan, udawane zamknięcie Guantanamo (zobaczą za rok, czy da się to zrobić).

Czym to się różni od Busha?

No może tym, że teraz przepchnięto kolejny bailout dla tłustych kotów. I tym, że niedługo będziemy płacić banksterom za to, że oddychamy (podatek od CO2).

Ludzie, obudźcie się!

Z drugiej strony

Z drugiej strony wykorzystanie hasła "zmian" i wybranie czarnoskórego prezydenta zamknęło mordy części ruchu demokratycznego. A więc klasyczny scenariusz wałęsowski.

Ewidentnie homo sapiens nie potrafi uczyć się na błędach.

Uczy się, ale dość wolno.

Uczy się, ale dość wolno.

Wybranie czarnoskórego

Wybranie czarnoskórego prezydenta nie zamknęło mordy części ruchu demokratycznego - wybranie demokraty to zrobiło. Demokraci raczej milczą o problemach i przestępstwach demokratów bo nie wierzą, że mają alternatywy. Niestety bo potencjał amerykańskiej lewicy i liberalnej części demokratów jest stracony.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.