Amnesty International przypomina cywilne ofiary nalotów NATO

Świat | Militaryzm

19 marca - w rocznicę pierwszego nalotu NATO na Libię - Amnesty International wezwała do rozpoczęcia śledztwa w sprawie ofiar cywilnych ubiegłorocznych operacji. Do tej pory NATO nie podjęło żadnych prób wyjaśnienia okoliczności śmierci cywili. Amnesty udokumentowała 55 przypadków ofiar cywilnych, w tym 16 dzieci i 14 kobiet, zabitych podczas ataków na Trypolis, Zlitan, Madżer, Syrtę i Bredę. Osoby te ginęły przeważnie wskutek bombardowania ich domów. Jak podkreśla Amnesty, nie wskazywało na to, że w chwili ataków ich domostwa wykorzystywano do celów wojskowych. W opracowaniu pt. „Zapomniane ofiary nalotów NATO” Amnesty wyraża zaniepokojenie faktem, że „NATO nie podjęło żadnego kontaktu z rodzinami ofiar w sprawie ewentualnego śledztwa”.

Organizacja podkreśla konieczność śledztwa oraz zadośćuczynienia dla rodzin: „Głęboko rozczarowuje fakt, że ponad cztery miesiące po zakończeniu operacji wojskowej na terenie Libii krewni osób zabitych podczas nalotów NATO nie mają żadnej informacji. Nie wiedzą, co się stało i kto ponosi winę za śmierć ich bliskich” – mówi Donatella Rovera w imieniu pozostającej w kontakcie z rodzinami Amnesty International.

Oświadczenie NATO z 13 marca, w którym organizacja wyraża ubolewanie z powodu ofiar cywilnych, Rovera komentuje: „Przedstawiciele NATO co rusz podkreślają, jak ważna jest dla nich ochrona ludności cywilnej. Tym bardziej nie mogą teraz odhaczyć śmierci libijskich cywilów jakimś ogólnym wyrazem ubolewania, bez przeprowadzenia porządnego śledztwa.”

Naloty NATO zapoczątkowano 19 marca 2011 r. na podstawie rezolucji ONZ. Odegrały kluczową rolę w upadku reżimu Muhammara Kadafiego, stały się jednak powodem sporu na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ: Rosja, Chiny, RPA i Indie oceniły, że ataki wyszły poza mandat ONZ, a tymczasem USA, Wielka Brytania, Francja i Niemcy stoją na stanowisku, że były legalne i ratowały życie cywilnym mieszkańcom Libii.

(lewica24.pl)

O co chodzi? Czy AI

O co chodzi? Czy AI domagając się śledztwa w sprawie kliku przypadkowych ofiar nie "legalizuje" tym samym samej wojny? Nie szkodzi, że zrujnowali cały kraj, nie ważne przejęcie władzy i pól naftowych, nie ważne powstałe w wyniku wojny zadłużenie, nie ważne kontrakty na zbronie nowego rządu, nie ważne prawo szariatu i czystki etniczne.... patrzcie! oto wspaniołomyślnie domagamy się sprawiedliwości dla garstki... śpij spokojnie świecie, nie musisz mieć wyrzutów sumienia - AI czuwa..... :-\

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.