Andergrandowy Klub Filmowy

2013-02-25 19:00
2013-02-25 22:00

Projekcja oraz spotkanie z autorami dokumentu

Kultura daru

Film jest zapisem drogi, jaką autorzy dokumentu przebyli, towarzysząc różnym przejawom alternatywnej myśli społecznej opartej na współpracy, otwartości i bezpośredniej wymianie doświadczeń. Śledząc ten nurt, realizatorzy natrafiają na różnorodne inicjatywy, które starają się przywrócić dynamikę wymiany człowiekowi i kulturze.

Twórcy filmu posługując się w filmie cytatami Lewisa Hyde'a, wybitnego antropologa zapraszają do wspólnej refleksji nad tym, jak może być dziś rozumiany „dar”, czego od nas wymaga i jakich potrzebuje warunków, by móc zaistnieć.

Poprzez odwołanie się do różnych dziedzin życia: gospodarowania ziemią, sztuki ulicznej, technologii, kultury internetu czy pracy z ciałem oraz przez zaproszenie do dialogu przedstawicieli i aktywistów takich nurtów jak open source (Michał Woźniak), permakultura (Andrzej Młynarczyk), qi gong (Ron Timm), sztuka wymiany (Grupa eFTe) czy food not bombs (warszawscy anarchiści), film tworzy pole do odkrywania wielowymiarowości człowieka i współczesnych form "darowania". Ten różnorodny obraz, który spaja komentarz socjologa kultury, dr Alka Tarkowskiego, zaprasza do wspólnej refleksji nad tym, jak może być dziś rozumiany "dar", czego od nas wymaga i jakich potrzebuje warunków, by móc zaistnieć.

Po projekcji spotkanie z twórcami: Maciejem Eichelbergerem, Martą Jankowską i Łukaszem Kamińskim.

Maciek Eichelberger – absolwent Akademii Filmu i Telewizji, operator, dokumentalista, praktyk advocacy video, niedoszły antropolog, aktywista permakultury
Marta Jankowska – lingwistka, hebraistka. Znawczyni teorii kultury daru i obyczajów kultur plemiennych
Łukasz Kamiński – student Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Szczególnie zainteresowany tematyką genderową i rozwojową. Filmuje, podróżuje, pisze.

prowadzenie – Adrian Zacharewicz „kulturka”

Olsztyn, Klub NowyAndergrant (ul. Kołobrzeska 32)
wstęp wolny

Brak informacji o miejscu.

Brak informacji o miejscu.

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.