Apel krakowskich lokatorów z 20 października 2008 roku

Publicystyka

Poniższy tekst został odczytany i przyjęty jako stanowisko lokatorów zgromadzonych na demonstracji pod Radą Miasta Krakowa (tekst przygotowany przez FA-sekcja Kraków).

Apel do Prezydenta Miasta Krakowa i Rady Miasta Krakowa

Zwracamy się z wnioskiem o zagwarantowanie wszystkim mieszkańcom naszego miasta udziału w podejmowaniu decyzji dotyczących polityki mieszkaniowej oraz innych spraw lokalnych. Żaden przepis nie obliguje formalnie władz lokalnych do poddawania projektu budżetu gminy opiniowaniu czy też konsultacjom społecznym. Jednocześnie też żaden przepis tego nie zabrania! Zgodnie z orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego nie ma przeszkód prawnych aby konsultacja w gminie dokonała się w formie głosowania powszechnego, spotkań publicznych i ankiet. Jeszcze w tym roku należy zorganizować w sali obrad Rady Miasta Społeczne Forum ds. Mieszkalnictwa z udziałem mieszkańców i przedstawicieli władz. Chcemy rozmawiać o projekcie przyszłorocznego budżetu gminy w kontekście wydatków na budownictwo komunalne oraz pomocy dla lokatorów kamienic prywatnych, mieszkań zakładowych, spółdzielczych, komunalnych i ludzi bezdomnych. Proponujemy również, żeby w zmienionym statucie gminy znalazły się następujące zapisy:

1. W każdej dzielnicy Krakowa organizowane będą coroczne zebrania mieszkańców, którzy ustalą kolejność finansowania poszczególnych sektorów budżetu gminy. Głosowanie podczas zebrań dotyczyć będzie podziału środków z budżetu gminy na budownictwo komunalne, dopłaty mieszkaniowe oraz inne sektory: pomoc społeczną, służbę zdrowia, szkolnictwo, ochronę środowiska itd. Mieszkańcy mogą też opracowywać projekty dla samorządu terytorialnego. Obowiązkiem pracowników Urzędu Miasta będzie służenie pomocą w ich przygotowaniu.

2. Uczestnicy dzielnicowych zebrań mieszkańców uzyskają prawo opiniowania wszystkich decyzji dotyczących sprzedaży budynków i nieruchomości majątku gminy Kraków, poziomu czynszów, cennika usług komunalnych, wpływów z podatków oraz innych opłat lokalnych. Władze samorządowe nie powinny sprzedawać żadnej nieruchomości ani ustalać poziomu czynszów bez zgody mieszkańców.

3. Wprowadzone zostaną przez Urząd Miasta nieodpłatne porady prawne w sprawach mieszkaniowych oraz zorganizowana zostanie akcja informująca mieszkańców o tychże poradach. Władze samorządowe będą zobowiązane dostarczać lokatorom jak najpełniejszej informacji o sytuacji mieszkaniowej w gminie. Opłacani przez gminę prawnicy (niezależna od władz kancelaria adwokacka) będą występować po stronie najemców w sporach dotyczących wysokości czynszów, spraw eksmisyjnych i w przypadku wątpliwości dotyczących stanu własnościowego budynków i mieszkań.

Dopiero wtedy głos lokatorów nie będzie ignorowany, a mieszkańcy Krakowa będą się czuli w pełni obywatelami swojego miasta.

rozumiem ze ludzie z FA są

rozumiem ze ludzie z FA są tymi lokatorami?:)

No nie wszyscy mieszkają na

No nie wszyscy mieszkają na squatach :)

Ciekawa informacja: ludzie FA też są tzw. "prawdziwymi ludźmi". Też mieszkają, pracują, i mają też wiele innych ludzkich cech...

chodziło mi bardziej o to

chodziło mi bardziej o to czy lokatorzy aby napewno kumają o co anarchistą chodzi? i nie traktują ich jako kolejną grupę ktora dla/za nich cos załatwi... wiesz to nie jest takie złe rozwiązanie uderzać do lokatorów tylko pytanie na ile i jak animować ten ruch zeby to przyniosło pożądany skutek czyli wzięcie przez lokatorów spraw w swe ręce. Bo taki tekst jest troche jakby narzucony tym ludziom(lokatorom nie anarchistom).

Eee

Nie nie, oni mieszkają w tym miasteczku namiotowym ;)

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.