Arabia Saudyjska: Kobieta otworzyła ogień do funkcjonariuszy policji religijnej

Świat | Prawa kobiet/Feminizm | Represje

Do bezprecedensowego zdarzenia doszło w Arabii Saudyjskiej, gdy zamężna kobieta zastrzeliła kilku funkcjonariuszy policji religijnej po tym, jak została przyłapana podczas "nielegalnego przebywania w odosobnieniu" z innym mężczyzną.

"Strzelała w funkcjonariuszy, by ich rozproszyć i pozwolić mężczyźnie uniknąć natychmiastowego zatrzymania." - powiedział Sheik Mutlak al Nabet, rzecznik policji religijnej w Ha'il. Dodał, że mąż kobiety wypełnił odpowiedni dokument w którym prosi, by jego żona została ukarana i pozbawiona saudyjskiego obywatelstwa.

Saudyjskie prawo zabrania kobietom spotykać się z mężczyznami z poza rodziny oraz poruszać się w przestrzeni publicznej bez męża bądź męskiego członka rodziny. Członkowie "Komisji Promowania Cnoty i Zapobiegania Rozpuście", znani jako policja religijna mają za zadanie segregowanie płci.

Media donoszą, że kobieta pochodzi z Syrii i niedawno uzyskała obywatelstwo saudyjskie po tym, jak kilka lat mieszkała na terenie królestwa. Mężczyzna, który się z nią spotykał zdołał zbiec i jest poszukiwany. Opisywany incydent miał miejsce zaledwie kilka dni po tym, jak Saudyjski dziennik "Okaz" napisał, że jeden z funkcjonariuszy policji religijnej został przewieziony do szpitala po tym, jak pobiła go 20-latka w mieście Al Mubarrazz.

Gazeta opisuje, że dziewczyna zaatakowała policjanta po tym, jak podszedł w parku do niej i do mężczyzny z którym przebywała, by zweryfikować ich relacje. Pomimo groźby pozbawienia wolności lub chłosty czyn dziewczyny został uhonorowany przez saudyjską obrończynię praw człowieka Wajihę Huwaidar.

"Ludzie mają dość tej religijnej policji, teraz muszą oni zapłacić cenę za upokorzenia, które społeczeństwo znosiło przez lata. To dopiero początek, wkrótce opór zacznie narastać" - stwierdziła wówczas Huwaidar.

Policja religijna, która patroluje central handlowe by upewnić się, że kobiety są w pełni osłonięte jest wykpiwana przez znaczną część ludności. Król Abdullah próbował w ostatnich latach osłabić ich pozycję i dokładał starań, by zmiękczyć dominujący fundamentalistyczny Islam Wahabicki.

Za: latimes.com

"Saudyjskie prawo zabrania

"Saudyjskie prawo zabrania kobietom spotykać się z mężczyznami z poza rodziny oraz poruszać się w przestrzeni publicznej bez męża bądź męskiego członka rodziny"
czyli wystarczy wziac członka ze soba na miasto. Swietnie! Sztuczne to tez rodzina?

gdy zgwalca kobiete to ona jest ukarana za pozamalzenski seks, nawet smiercia! az dziwne, ze kobiety nadal tam chca funkcjonowac w takim spoleczenstwie... a moze nie chca i sa tlamszone, zmuszane? tylko pytanie co MY mozemy zrobic aby im pomoc?

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.