Bawełniane koszulki tylko dla bogatych?

Kraj | Świat | Gospodarka

Minął czas tanich bawełnianych T-shirtów, bielizny i pościeli. Tylko w ciągu tego roku cena tych produktów wzrośnie nawet o jedną trzecią i staną się towarem dla zamożnych klientów. Tak drogiej bawełny jeszcze nigdy nie było. Tylko w ciągu pół roku jej ceny wzrosły aż dwukrotnie - z 0,7 dol. do ponad 1,4 dol. za funt (ok. 2,2 kg). Na Wyspach, w Niemczech, Stanach Zjednoczonych już obserwujemy kilkuprocentowe wzrosty cen bawełnianych T-shirtów, bielizny i pościeli. W Polsce wzrost cen bawełny może skutkować w ciągu roku nawet 30 proc. podwyżkami.

Zdaniem ekspertów bawełniana odzież może więc stać się towarem dla bogatych. Coraz mniej możemy też liczyć na zalew tanich bawełnianych T-shirtów z Chin. Te koszulki zostają dziś w dużej części kupione przez samych Chińczyków, którzy nie chcą już chodzić w kilkukrotnie tańszej sztucznej odzieży.

Czy w materiale, na

Czy w materiale, na podstawie którego pisany był tekst są jakieś informacje odnośnie przyczyn skoku cen? Chodzi mi o to, czy jest to wynik np. ograniczenia pestycydów (strzelam w ciemno, bo w sumie tendencja niestety jest odwrotna - stosowanie chemii na maksa bo to obniża koszta, choć degraduje środowisko) lub przeciwnie: zbyt intensywnego ich stosowania (wyjalowiona gleba)? Albo jakieś inne kwestie? Nie wiem, ograniczenia w kwestii nasion modyfikowanych genetycznie, zawirowania gospodarcze w krajach, z których importowana jest bawełna? Konkret jakiś.

Chyba to nie jest związane

Chyba to nie jest związane z pestycydami. Tu znalazłem takie wyjaśnienie:
http://www.nytimes.com/2010/11/03/business/03cotton.html

Cotton inventories had been low because of weak demand during the recession. This summer, new cotton crops were also depleted because of flooding in Pakistan and bad weather in China and India, all major cotton producers.

But demand from China, in particular, was rising. And as the economic recovery in the United States began, apparel makers and retailers placed orders for more inventory, spurring even more demand. As prices rose, speculators entered the market, driving prices even higher.

Czyli problem z zaburzeniami popytu i podaży - w czasie recesji popyt bardzo spadł, a potem były powodzie w Pakistanie i złe warunki pogodowe w Indiach i Chinach, gdzie produkuje się dużo bawełny. Z sytuacji skorzystali spekulanci i mamy efekt.

To chyba dobrze, że

To chyba dobrze, że bawełna drożeje, zważywszy na to jakie kraje ją produkują? Czy może jest jednak ważniejsze, żeby zachodni konsumenci mieli tani t-shirt?

Znając życie, skorzystają

Znając życie, skorzystają na tym spekulanci, a nie producenci.

No oczywiście, bo jak ceny

No oczywiście, bo jak ceny produktu idą w górę (nawet w skutek spekulacji), to producent z reguły traci, bo musi sprzedać swój towar po wyższej cenie ;)

Pytanie, czy cena wzrosła

Pytanie, czy cena wzrosła aż tak bardzo u producenta, czy u pośrednika. Odpowiedź raczej znamy.

A nawet jak wzrosła u

A nawet jak wzrosła u producenta, to skończy się tak że producent sobie zgarnie więcej hajsu a pracownicy bez zmian będą klepać nędzę o ile się nie zbuntują.

Ciekawe czy to przełoży

Ciekawe czy to przełoży się poprawe warunków płacowych dla robotników na plantacjach bawełny

Samo z siebie oczywiście

Samo z siebie oczywiście nie - to kapitaliści skonsumują wartość dodaną.

Warunki pracy poprawią się tylko wtedy, gdy zmniejszy się chęć pracowników do pracy na plantacjach na obecnych warunkach. A na to się pewnie nie zanosi, bo nie mają innych alternatyw. Sytuację mógłby zmienić strajk lub inne formy protestu.

a powiązania?

Bawełna i jej ceny mają znaczny wpływ na ogół cen. Każdy robotnik chodzi w bawełnianym ubraniu, rękawice uzywane na tony są w większości z bawełny. Wzrosną koszty pracy a za tym pewnie i ceny... naczynia niestety są bardzo powiązane. Za spekulacje zapłacimy wszyscy ....

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.