Białoruska działaczka popełniła samobójstwo

Aktywistka na rzecz praw człowieka z Salihorska na Białorusi, Jana Paliakova, popełniła 7 marca samobójstwo.

We wtorek, 3 marca miejscowy sąd skazał ją na 2,5 roku ograniczenia wolności i nakazał wypłacenie 400 dolarów rekompensaty emerytowanemu kapitanowi policji nazwiskiem Pugaczow za rzekome złożenie fałszywego donosu na oficera milicji.
Poliakova oskarżyła go wcześniej brutalne zachowanie w czasie jesiennej wizyty aktywistki na lokalnym posterunku policji. Kobieta została zmuszona na komisariacie do unieważnienia podpisów poparcia dla kandydującej w wyborach Olgi Kazulinej, córki byłego więźnia politycznego i rywala Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich 2006 roku Aleksandra Kazulina.

W czwartek Leanid Marhotka, członek białoruskiego Komitetu Helsińskiego w wywiadzie dla Radia Wolność, wydrukowanym następnie w gazecie liberalnej opozycji „Narodnaja Woli” stwierdził, że Poliakovska od wielu lat nie brała udziału w akcjach na rzecz praw człowieka, promowała za to własną osobę w Warszawie, Paryżu i Londynie. Dodał też, że odmówiła ona przekazania komitetowi bliższych informacji o incydencie na komisariacie.

Dzień przed samobójczą śmiercią aktywistki główny dziennik rządowy „Radziecka Białoruś” poświęcił jej sarkastyczny artykuł, w którym określił Paliakovą jako bezrobotną oszustkę, próbującą bez powodu wywołać międzynarodowy skandal.
Gdy informacje o śmierci Paliakovej dotarły do mediów, rządowy dziennik usunął szkalujący ja artykuł ze swej strony internetowej, zaś „Narodnaja Wolia” określiła działaczkę jako „bohatera praw człowieka” i „samotną bojowniczkę o prawa obywatelskie i przeciwko autorytarnej samowoli”.

Jana Paliakova miała 33 lata. Cierpiała na depresję. Powtarzała, że nigdy nie pozwoli się uwięzić...

„Zamiast minuty ciszy – całe życie w walce!”

Większość wiadomości z www.czsz.bzzz.net

Zastanawiam się

Zastanawiam się jak te chamy mogą spać w nocy

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.