„Bogactwo dla wszystkich”, według PiS’u

Blog | hipokryzja | jarosław kaczyński | liberalizm | pis | polityka

Dość ciekawą diagnozę hipokryzji Kaczyńskiego i PiS’u, podstawił Jacek Żakowski:

W sprawach społeczno-ekonomicznych Kaczyński obiecuje więcej. „Bogactwo dla wszystkich” brzmi zachęcająco, nawet jeśli jest tylko „skrótem semantycznym”. Bo rozwarstwienie jest już w Polsce za duże jak na europejskie standardy. I od lat szybko rośnie.

Problem w tym, że to rząd Kaczyńskiego zrobił w ostatniej dekadzie najwięcej, by ono szybko rosło. To Jarosław Kaczyński postawił na czele ministerstwa finansów anarcholiberalną Zytę Gilowską. To ona przygotowała i głosami PiS przepchnęła w Sejmie znoszącą trzeci próg podatkowy reformę PIT, która najlepiej zarabiającym Polakom dała prezent wartości kilkunastu tysięcy rocznie, a zarabiającym najgorzej nie przyniosła praktycznie nic. To Zyta Gilowska, rząd Jarosława Kaczyńskiego i posłowie PiS przeforsowali obniżkę składki rentowej, na której dobrze zarabiający znów zyskali tysiące, a najbiedniejsi grosze.

Obie te PiS-owskie reformy przekierowały wielki strumień pieniędzy od biednych do bogatych. Kilkadziesiąt miliardów rocznie, które zostały na kontach zamożniejszych, państwo musi sobie gdzieś odbić. A odbija sobie, tnąc wydatki społeczne lub się zadłużając, co ma podobny skutek, tyle że przesunięty w przyszłość.

Hipokryzję PiS-owskiego „solidarnego państwa” najlepiej pokazało jednak zniesienie podatku spadkowego. Był to największy prezent, jaki mogli od władzy otrzymać polscy oligarchowie, z którymi PiS propagandowo walczył. Bo przeciętni Polacy od czasów Gierka mogli – jak niemal wszędzie na świecie – bez podatku dziedziczyć lub przekazywać najbliższym mieszkania, domki, oszczędności.

PiS rozszerzył to prawo na wielkie fortuny. Najbogatsi zyskali na tym dziesiątki lub setki milionów. A najbiedniejsi – nic. Takiej reformy nigdy nie forsowali radykalni polscy ultraliberałowie. Nie próbowali jej nawet Reagan i Thatcher. Bo ona jest nie tylko niemoralna, ale też ekonomicznie szkodliwa.

Można by pomyśleć, że było to już kilka lat temu, więc może PiS się zmienił. Nie zmienił się. Kilka miesięcy temu tę samą Zytę Gilowską, która symbolizowała ultraliberalną politykę PiS, prezydent Lech Kaczyński mianował do Rady Polityki Pieniężnej.

Jarosław Kaczyński w Łodzi mówił do swoich wyborców:

Nie polityka dla bogatych, a bogactwo dla wszystkich – to jest nasza idea.

W rzeczy samej ;)

Wpis: „Bogactwo dla wszystkich”, według PiS’u pochodzi ze strony: Tomasso.pl

tekst jako taki, ale

tekst jako taki, ale zakończenie, którego nie dałeś już poniżej poziomu. że niby kaczyński jest ultraliberalny, ale komorowski tylko "umiarkowanie liberalny"? dobre sobie, żakowski coraz bardziej się pogrąża

Zacytowałem to co było

Zacytowałem to co było najbardziej interesujące. Jakie poglądy polityczno-ekonomiczne ma Żakowski można odebrać chociażby w wywiadzie z Noamem Chomskym:
http://www.lepszyswiat.home.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=15...

Bo pan żakowski to taka

Bo pan żakowski to taka lewica w granicach liberalnego porządku. Jaka jest różnica miedzy Kaczorem a gajowym powinien widzieć każdy w miarę rozgarnięty - Gajowy reprezentuje wielki międzynarodowy kapitał, kaczor jego krajową odmianę. To tłumaczy grzebanie przy prawie spadkowym - było ono uciążliwsze dla polskiego kapitału niż dla międzynarodowych korporacji.

w porównaniu do reszty

w porównaniu do reszty polskiego politycznego bydła, to ma całkiem w porządku poglądy, chodzi mi o to, że nazywając kaczyńskiego większym ultrasem od komorowskiego, po prostu ściemnia. choć obaj w najmniejszy nawet sposób nie przystają do lewicy, kaczor przy komorowskim to łagodna owieczka przy liberalnym wilku. i ciężko uwierzyć, że żakowski tego nie wie.

Ma całkiem w porządku

Ma całkiem w porządku polityczne poglądy dopóki nie przychodzi taka chwila jak teraz i trzeba oddać głos na swego pana. Wiesz już kto mu miskę napełnia?

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.