Carrefour: greenwashing po polsku

Blog

I stało się. Zielona obsesja w końcu wybuchła w Polsce. Niby plus, powinnam się cieszyć i skakać z radości, lecz niestety, zjawisko ochrony środowiska, przemielone przez popkulturę i kapitalizm, zostało totalnie wypaczone. W Światowy Dzień Ziemi Amerykanie witają się mówiąc "Happy Earth's Day", jakby to było co najmniej Święto Dziękczynienia, i kupują sobie okolicznościowe kartki. Cóż, bardzo earth friendly. Dla odmiany, w Polsce Carrefour promuje "biodegradowalne" torby, kosząc 60gr za sztukę. Torby, które, pomimo zielonego koloru, wcale takie zielone nie są.

Po pierwsze, torby, według Dziennika, produkowane są w Chinach, w co jestem w stanie uwierzyć, bo to samo dzieje się z eko-torbami, lansowanymi tak bardzo, że obecnie praktycznie każdy posiada co najmniej jedną. Po drugie, torby Carrefoura niby są biodegradowalne, ale tylko częściowo - to nadal te same plastikowe torby, jednakże z dodatkiem środków chemicznych, przyspieszających ich rozpad (podkreślam: rozpad, a nie rozkład). Co więcej, dodatkowym obciążeniem dla środowiska są użyte do ich produkcji barwniki - zielony i niebieski (więcej kolorów nie zauważyłam).

Cóż, problem pozostaje, a Carrefour zarabia 30gr na sztuce. Ile reklamówek schodzi jednego dnia? Ile w przeciągu roku? Bardzo szybko utrwali się w ludzkiej swiadomości przekaz, że torby z kerfura są eko, tak samo, jak eko-torby. Kolejne mylne przeświadczenie, tak samo jak to, że plastikowe torebki nadają się do recyklingu. Oświadczam: można je sobie o kant dupy potłuc.

A najlepsze i tak są torby papierowe lub bawełniane/lniane.

Tak jak twierdziłam, tak twierdzę nadal: jeśli ktoś chce naprawdę ograniczyć zniszczenie środowiska, idąc do sklepu, powinien po pierwsze, zwrócić uwagę na sposób pakowania. Sama staram się kupować ryż/kaszę w kilogramowych opakowaniach z papieru, a nie w półkilowych, wielokolorowych, kartonowych opakowaniach, w których każda porcja ryżu/kaszy opakowana jest jeszcze dodatkowo w plastik. Odmierzyć porcję ryżu potrafię sobie sama, dziękuję bardzo. Raz, że nie płacę za opakowanie, dwa, że bardziej się opłaca, i trzy, mniej śmieci. W przypadku oleju, najlepiej kupować opakowania 5-litrowe, bo zatłuszczony plastik niestety nie nadaje się do przetworzenia.

Nie chodzi tylko o to, żeby śmieci poddawać przeróbce, lecz również o to, aby ich ilość *w ogóle* ograniczyć. W czym, niestety, Carrefour wcale nie pomaga.

http://whocareswhatshewears.blogspot.com/

U nas w Krakowie taka

U nas w Krakowie taka "ekologiczna" torba kosztuje 60 groszy.

w całej polsce tyle kosztuje.

j/w. Niezłe zdzierstwo.

Eko torby

W torbach "eko" np greenbag nie chodzi o ich utylizacje tylko wielokrotność użycia to po pierwsze,po drugie gdzieś wyczytałem o pretensjach że co to za eko skoro są produkowane w chinach,tak jak by chinczycy nie mieli prawo pracować,to że tam jest taniej to zrobić,nie oznacza że jest złej jakości,i piszą to ci,któży nie chcą już pracować w Polsce na 2 tysące miesięcznie,bo przecież w Angli zarobi robiąc to samo 6 tysięcy,tylko że w Angli to właśnie oni są takimi "chinczykami"po trzecie daje sobie ręke uciąć,że laska która wybiera z półki ryż w kilogramowych opakowaniach na co dzień używa 6 litrów wody do spłókania swoich odchodów i 3 warstwowego papieru w kwiatki do podtacia dupy,więc to wasze eko spojżenie,eko mody,eko odpowiedzialność i eko eko jest żałosne,jedyne co w tym waszym eko jet pozytywne,to to,że dajecie zarobić takim ludiom jak ja,którzy kilka lat temu promowanie obowiązek dawania reklamówek "bo przecież nam się należy"...eh Polak,śmieszna istota jest,co mu się wciśnia łyka z dumą,nawet robote za psie pieniądze przy pomidorach...

reklamówki

Apropo's, szukając stron o tematyce pseudo-ekologicznej trafiłem na stronę www.ekozdziercy.pl Widać, że dopiero wystartowali. Niegłupi pomysł zaprezentowali. Wydali wojnę reklamówką degradowalnym oraz skupili się na nieuczciwości w postaci pobieraniu opłat za robienie sobie z podwórek wysypisk eko-gówna. Nie ukrywam ale również nie chce tych siatek a przede wszystkim nie chce płacić za trucie środowiska.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.