Cegielski: Koniec sporu – zwolnieni działacze przywróceni do pracy
Na mocy podpisanego wczoraj porozumienia Inicjatywy Pracowniczej z dyrekcją HCP S.A. o zakończeniu sporu zbiorowego, pięciu nielegalnienie zwolnionych działaczy zostanie przywróconych do pracy. Dyrekcja uznaje także ochronę pięciu innych. Inicjatywa Pracownicza zawiesi protesty w zamian za odstąpienie przez dyrekcję od kolejnych zwolnień grupowych.
Pięciu działaczy Inicjatywy Pracowniczej chronionych prawem zostało zwolnionych w połowie października z Cegielskiego. Zwolnienia wg związku były nielegalne. Związkowcy otrzymali wypowiedzenia po tym, jak kilka dni wcześniej związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza poinformował pracodawcę, że uzyskał reprezentatywność i obejmuje ich ochronioną prawną zgodnie z artykułem 32 ustawy o związkach zawodowych. Dodatkowo wszyscy zwolnieni byli członkami Strajkowego Komitetu Negocjacyjnego, który został powołany uchwałą IP w dniu 21 września 2009 roku, w związku z trwającym od 3 sierpnia 2009 roku sporem zbiorowym pracy jaki wszczął związek w zakładach Cegielskiego i ogłosił pogotowie strajkowe. Wcześniej pracodawca naruszył ustawę o rozwiązywaniu sporu zbiorowego, bowiem nie podjął w terminie negocjacji i mediacji.
W wyniku protestów i nacisków Inicjatywy Pracowniczej, niektóre z żądań sporu zbiorowego zostały zrealizowane, przede wszystkim wypłacone zgodnie z Kodeksem pracy stawki za godziny postojowe (pracodawca podpisał indywidualne porozumienie z pracownikami, które te zasady kodeksowe naruszało). Dyrekcja nie przeprowadziła też działań zamierzających do obniżek wynagrodzeń w 2009 (zmiany umów o pracę). Stwierdziła natomiast, iż sytuacja w branży stoczniowej nie daje żadnych możliwości przewidywania co się wydarzy w roku 2010. Związek chciał zobowiązać do podobnej deklaracji pracodawcę także na rok nastepny. Nie udało się obronić – było to trzecie żądanie – comiesięczne nagrody w wysokości 100 złotych brutto, która dyrekcja cofnęła. Nagroda nie była wpisana w umowy o pracę, a jedynie przyjęta została w wcześniejszym porozumieniu ze związkami zawodowymi, po fali protestów jakie miały miejsce między marcem 2007 i marcem 2008 roku. IP wprawdzie nie była stroną tego porozumienia (żądaliśmy więcej), ale w sporze zażądaliśmy zachowanie nagrody. Wreszcie czwarte żądanie zaniechanie zwolnień grupowych. Działania związku nie zdołały powstrzymać fali rozpoczętych zwolnień. Podpisane porozumienie zakłada jednak „zawieszenie broni” w tej kwestii - Inicjatywa Pracownicza wstrzyma akcje protestacyjne, a dyrekcja zobowiązała się do zaniechania dalszych zwolnień grupowych.
(ozzip.pl)