Chmury obliczeniowe to pułapka

Technika

Richard Stallman stwierdził w wywiadzie dla pisma „The Guardian”, że obecna moda na chmury obliczeniowe i używanie takich programów jak Gmail „to głupota – a nawet gorzej niż głupota”.

W ostatnich latach takie koncepcje, jak chmury obliczeniowe, dystrybucja oprogramowania w modelu SaaS i aplikacje sieciowe Web 2.0, stały się częścią głównego nurtu branży IT. Coraz więcej firm, w tym takich gigantów, jak Google, Microsoft czy IBM, inwestuje coraz więcej pieniędzy w dostarczanie informacji i oprogramowania przez Sieć. Twórca Oracle'a Larry Ellison powiedział kilka dni temu: „Interesującym faktem dotyczącym chmur obliczeniowych jest to, że umieściliśmy w nich wszystko to, co zrobiliśmy wcześniej. Nie potrafię wyobrazić sobie niczego, co jeszcze nie zostało wciągnięte do chmury obliczeniowej. Nasz przemysł prześcignął nawet rynek mody damskiej, w której trend jest najważniejszy. Może jestem idiotą, ale nie mam pojęcia, dlaczego tyle o tym rozmawiamy. O co chodzi? Przecież to bełkot i szaleństwo. Kiedy to się zatrzyma?”.

Stallman, twórca m.in. pakietu aplikacji GNU, stwierdził, że chmury obliczeniowe to pułapka na użytkowników, mająca zmusić coraz więcej ludzi, by wchodzili w zamknięte, własnościowe systemy, które z roku na rok będą ich kosztowały coraz więcej.

Według Stallmana użytkownicy komputerów powinni sami pilnować swoich informacji, zamiast wydawać je zewnętrznym firmom. Mimo że miliony ludzi umieściły już swoje prywatne dane, dokumenty, zdjęcia i kontakty w chmurach, Stallman uważa, że należy trzymać się lokalnych maszyn. Podsumował to następująco: „Nie powinieneś korzystać z aplikacji sieciowych, ponieważ tracisz kontrolę. Jest to równie złe jak korzystanie z własnościowego, zamkniętego oprogramowania. Zajmij się swoją pracą na swoim komputerze przy wykorzystaniu programów, które szanują twoją wolność. Jeśli używasz własnościowego oprogramowania lub cudzego serwera WWW, jesteś bezbronny. Jesteś marionetką w rękach tych, którzy stworzyli to oprogramowanie”.

Moglby ktos prztblizyc co to

Moglby ktos prztblizyc co to sa owe chmury??

Najogólniej rzecz ujmując

Najogólniej rzecz ujmując chodzi o przetwarzanie danych na zdalnym komputerze umieszczonym gdzieś w sieci. Ten artykuł tłumaczy bardziej rzeczowo tę kwestię.

NIe jestem pewien, ale

NIe jestem pewien, ale chodzi chyba o wszelkiego typu programy z ktorych korzystamy za pomoca siec- dotyczy to np. portali spolecznosciowych i narzedzi takich jak Gmail. Jesli ich uzwyamy,mamy do czynie nia, gdy wlasciciel takiej chumry moze wiedziec o nas po prostu wszystko- zna nasz korespondencje, nasza rodzine, naszych znajomych, nasze poglady czy prefernecje seksualne.

Bezsens.

-Tak, zamknijmy sieć internet bo po co to komu, przecież to nie nasze dzieło.
-Nie włączaj komputera bo to przecież nie twój system operacyjny. Tracisz kontrole.

To nie kwestia gdzie umieszczać "publikacje" tylko jak.

Komentarz nieprzemyślany.

Komentarz nieprzemyślany. Lepiej przeczytaj np. ten artykuł: https://cia.media.pl/grodzenie_wirtualnej_przestrzeni_kapitalizm_2_0

Jest różnica pomiędzy siecią równorzędną i siecią hierarchiczną, tak jak pomiędzy otwartym, a zamkniętym systemem operacyjnym.

Może nie jasno się

Może nie jasno się wyraziłem.

Nie od dziś wiado że to zwykli userzy napędzają tą machinę komercji.
Ktoś wpadnie na świetny pomysł stworzenia czegoś przyciągającego tłumy ludzi, a po jakimś czasie ten ktoś dochodzi do wniosku że to niezły interes i zaczyna ciągnąć z tego zyski.

Przykładem może być NK.
Oryginalny pomysł który skończył tak jak wszystkie kończą.
Więć jeśli ktoś mi powie, że tworzy coś dla kogoś za free to mu się śmieje w twarz.

Nie da się temu zapobiec. Jedni tworzą dla drugich, a trzeci na tym korzystają.
Fala musi być.

-

proponuje abyś w ramach protestu przeciwko temu stanowi rzeczy przestał korzystać z internetu i komputera .

Zastanow sie nad tym co

Zastanow sie nad tym co wypisujesz.
W ramach protestu mozna co najwyzej przestac uzywac aplikacji chmur obliczeniowych, a taka jest google

Problem leży gdzie indziej..

Problemem nie są chmury same w sobie, problemem jest brak świadomości wśród ich użytkowników. Większość ludzi nie ma pojęcia o tym czym są i jakie zagrożenia niosą za sobą.

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.