Czas odzyskać miasto!
Budynki i słowa nie mogą być puste
Często powtarzamy, że Kraków jest naszym miastem, ale co to własciwie znaczy? Przestrzeń publiczna zagarnięta jest przez biznes i urzedników. Kontrola społeczna nad ich poczynaniami praktycznie nie istnieje, a my z przyzwyczajenia godzimy sie na to.
Nie zastanawiamy się, dlaczego ciągle brakuje mieszkań oraz miejsc dla działań społecznych i kulturalnych skoro w tym samym momencie niezliczona ilość budynków stoi pusta i powoli popada w ruinę. Oczywistym wydaje się nam, że rewitalizacja budynków musi wiązać się z dużym kapitałem.
Tylko czy rzeczywiście potrzebne są nam kolejne eksluzywne apartamenty, eleganckie biura czy centra handlowe? Czy rzeczywiście chcemy dopuścić do gentryfikacji miasta? Jeśli chcemy mieć prawo do nazywania Krakowa naszym miastem musimy wziąć za nie odpowiedzialność, inaczej będą to tylko puste słowa. Czas pokazać, że sami potrafimy zadbać o puste budynki. Musimy przywrócić pojęciu „przestrzeń publiczna” właściwy sens.
Czas odzyskać miasto!
Budynek przy ulicy Wielickiej 2 (zajazd pod św. Benedyktem) stał opuszczony przez kilka ostatnich lat. Urząd Miasta kompletnie nie interesował się tym zabytkowym obiektem. O skali zaniedbań niech świadczy to, że złomiarze bez większych problemów wymontowali stąd wszystkie metalowe części; ich łupem padły m.in. drzwi do karceru, posiadające dużą wartość historyczną.
Od trzech miesięcy trwają prace służące zatrzymaniu procesu niszczenia budynku. W miejscu tym powstaje obecnie niezależne centrum społeczne i kulturalne (jak na razie działa ono bez pozwolenia Urzędu Miasta). W ostatnią sobotę odbyły się tam koncerty krakowskich zespołów wykonujących elektroniczną muzykę eksperymentalną oraz projekcje animacji, wernisaż wystaw malarstwa i rzeźby. Przezentowane były także projekty audiowizualne krakowskich artystów. W tym wydarzeniu brało udział około 400 osób. Pokazuje to jak duże jest zapotrzebowanie społeczne dla takiego centrum.
Pomieszczenia zajazdu stopniowo adoptowane są dla działalności społecznej i kulturalnej. W piwnicach znajdować się będzie sala prób dla krakowskich zespołów oraz miejsce, w którym odbywać się będą koncerty oraz spektakle. Na parterze powstanie świetlica dla dzieci z Podgórza. W jej ramach działać będzie m.in. darmowa kafejka internetowa. Oprócz tego organizowane będą darmowe kursy językowe prowadzone przez native speakerów, nieodpłatne korepetycje oraz różne warsztaty (np. skreczingu). Zostanie utworzona również biblioteka oraz pokoje czytelnicze z dostępem do sieci internetowej.Pozostałe pomieszczenia zostaną zadoptowane na galerię oraz salę kinową. W budynkach gospodarczych powstaną warsztaty rowerowe oraz meblarskie. Już wiosną przyszłego roku w przesztrzeni wokół budynku ruszą cykliczne targi zdrowej żywności oraz rękodzieła. Planowane jest także utworzenie ścianki wspinaczkowej. Dla przywrócenia pamięci o ważnych wydarzeniach historycznych, które rozegrały się w tym miejscu, ważnym momentem będzie odsłonięcie tablicy pamiatkowej.
W dniu dzisiejszym Zarząd Budynków Komunalnych zamierza zaplombować zajazd św. Benedykta i uniemożliwić powstanie centrum. Urzędnicy niezmiennie nie mają środków na realizację swoich planów wobec tego budynku, tak więc obiekt ten znów zostanie skazany na powolne popadanie w ruinę.
Uważamy, że przeciwstawienie się tym szkodliwym działaniom jest naszym obywatelskim obowiązkiem. Zapraszamy na Wielicką 2!