Czterokrotnie będzie ograniczona liczba uprawnionych do wcześniejszych emerytur
Ustawa o emeryturach pomostowych, przygotowana przez Ministerstwo Pracy ma zacząć obowiązywać od początku 2008 roku. Uprawnienia stracą m.in. nauczyciele, pocztowcy, energetycy, drukarze, dziennikarze i artyści. Za zatrudnionych u siebie w szkodliwych warunkach pracowników firmy zapłacą o 3 pkt proc. wyższe składki ubezpieczeniowe.
Emerytura pomostowa będzie przysługiwać wybranym osobom pracującym w tzw. szkodliwych warunkach - poza górnikami, którzy wywalczyli sobie bezterminowo prawo do wcześniejszych emerytur, gdy organizowali zadymy pod Sejmem.
Pracownicy urodzeni w latach 1949-1968, ale którzy nie mają odpowiedniego stażu pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze na dzień 1 stycznia 1999 r. nie mogą skorzystać z wcześniejszej emerytury.
Prawo do specjalnej emerytury dawało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. nr 8, poz. 43 z późn. zm.). Ale Ministerstwo Pracy chce zdecydowanie ograniczyć liczbę osób uprawnionych do takiego specjalnego świadczenia. W tym celu sporządził dwie nowe definicje pracy w szczególnych warunkach i pracy w szczególnym charakterze. Na ich podstawie powstały dwie listy osób pracujących w takich zawodach, które będą uprawnione do emerytur pomostowych. Ma ich być 51.