Czym jest INDECT?

Publicystyka | Technika

Pod nazwą INDECT kryje się “INtelligent information system supporting observation, searching and DEteCTion for security of citizens in urban environment” (czyli: Inteligentny system informacyjny wspierający obserwację, wyszukiwanie i detekcję dla celów bezpieczeństwa obywateli w środowisku miejskim). Jest to projekt badawczy Unii Europejskiej, który się rozpoczął w roku 2009, a powinien zostać zakończony w 2013.

INDECT- to jeden z największych programów obserwacyjnych, które dotychczas powinny zostać wdrożone. Obejmuje on nie tylko internet. Także ludzie spacerujący na ulicy nie ukryją się przed INDECT-em. Co nam się wydaje jako abstrakcyjny Science Fiction, moze stać się brutalną rzeczywistością juz w 2013. Science Fiction było wczoraj. INDECT łączy wszelkie dane z for, portali społecznością (np. Facebook, nasza-klasa), przeglądarek z bazami danych, danymi komunikacyjnymi oraz obserwacją kamer na ulicach. INDECT będzie wiedział, gdzie jesteśmy, co robimy, dlaczego coś robimy i jakie będą nasze następne kroki. INDECT będzie miał informacje o naszych znajomych i gdzie pracujemy. INDECT będzie oceniał, czy sie zachowujemy normalnie czy nienormalnie.

Co obejmuje INDECT?

Internet

 • Inwigilacja internetu przy pomocy wyszukiwarek www, UseNet, portali społecznościowych (facebook, nasza-klasa, etc.), for , blogów, sieci P2P, jak również indywidualnych systemów komputerowych.
 • Wyszukiwanie zdjęć i filmów przy pomocy znaków wodnych, tak jak zautomatyzowane rutyny wyszukiwania, np. przemocy lub “nietypowego” zachowania
 • Rozwinięta lingwistyka komputerowa, której celem ma być rozpoznawanie relacji między osobami, jak również kontekst treści w rozmowach, np. w czatach (interpretacja wypowiedzi).

Ulice

 • Mobilny system obserwacji w mieście (“Mobile Urban Observation System”)
 • Drony = latające kamery (tak zwane “Unmanned Aerial Vehicles” (UAV), (podobne do kwadrokopterów)
  UAV powinien być połączony “inteligentnie i autonomicznie” , jego element powinny kooperować między sobą, by zidentyfikować podejrzane i ruszające się obiekty w sposób zautomatyzowany I samodzielny oraz by móc je śledzić w przestrzeni miejskiej.
 • Kamery obserwacyjne wykorzystują prewencyjnie dane biometryczne z paszportów i dowodów osobistych, by zidentyfikować osoby oraz by stworzyć wzór przemieszczania się.

Otrzymane dane mają być zapisane oraz uzupełnione w bazie danych. Do tego należą między innymi:

 • Kamery obserwacyjne
 • Lokalizacja komórki (np.: przez GSM/GPS)
 • Rozpoznawanie twarzy (np. przez biometryczne dane w elektronicznych dowodach)
 • Inwigilacja telekomunikacyjna (przechowywanie danych)

Poniżej opisane są kryteria „nienormalnego“ zachowania wg polskich policjantów na podstawie przeprowadzonej ankiety. Za osobę potencjalnie niebezpieczną uchodzi ten, kto:

Na ulicy biegnie, bije się, jedzie zbyt szybko, w komunikacji publicznej siedzi na podłodze, siedzi zbyt długo, zapomniał bagażu, na stadionie rzuca butelkami, wchodzi na murawę, na lotnisku zapomina bagażu, siedzi zbyt długo...

Z wyników ankiety wynika, jakie zachowanie powinno zostać rozpoznane w sposób zautomatyzowany:
Przemieszczanie się w „nieodpowiednią” stronę, „włóczenie się po ulicy“, spotykanie sie w grupie większej niż niż X osób, kradzież samochodów, bieganie, upadające osoby, zapomnienie bagażu, siedzenie dłużej niż x czasu, krzyki, strzały, eksplozje, przeklinanie...

Czyli prawie w każdej sytuacji człowiek jest podejrzany. Kto siedzi w komunikacji miejskiej na podłodze, jedzie zbyt długo albo zapomni bagażu, musi sie liczyć z tym, że będzie miał do czynienia ze służbą bezpieczeństwa. Tak samo podejrzany jest ten, kto „włóczy się“ bezcelowo, kto spotyka się w zbyt licznej grupie lub przeklina.

Według uzyskanych danych o każdej osobie, programy mają uczyć się w sposób zautomatyzowany oraz samodzielnie rozpoznawać tzw. „osoby niebezpieczne. Jeśli „osoba niebezpieczna” zostanie rozpoznana, to jej dane mogą być zbierane samodzielnie przez system. Po krótkim przetworzeniu informacji osoba zostanie przypisana do pewnej kategorii zagrożenia, w pewnych przypadkach zostanie poinformowana policja („wysokie zagrożenie“).

Konsekwencje

INDECT ma zostac przetestowany na mistrzostwach Europy w Polsce i Ukrainie w 2012 roku. Celem tego eksperymentu ma być rejestracja „nienormalnego“ zachowania oraz filtrowanie głosów.
Ten europejski eksperyment badawczy ma zostać zakończony w 2013 r.. INDECT przyniesie wyniki. Dane każdego obywatela będą połączone i przetworzone ze wszystkich źródeł komunikacyjnych. Podejrzane zachowanie na ulicy będzie zarejestrowane i zgłoszone. Poprzez INDECT zostanie podjęta próba przewidzenia, gdzie by mogą powstawać protesty: w idealnej sytuacji - zanim protestujący sam będzie o tym wiedział. INDECT jest instrumentem, poprzez który państwa obiecują sobie zastraszenie obywateli, ale przede wszystkim kontrolę oraz możliwość kontroli obywateli, nie patrząc na prawa człowieka.

 • INDECT chce wiedzieć, co zrobimy, zanim sami będziemy o tym wiedzieć
 • INDECT zmieni nasze zachowanie w społeczeństwie bardziej niż wszelkie inne systemy inwigilacji
 • INDECT będzie decydował, co to jest normalność
 • INDECT jest koszmarem Georga Orwella

Kto nadzoruje kontrolerów?

Z powodu krytyki osoby odpowiedzialne za ten projekt zdecydowały się na kolejny etap zatajenia. Komisja etyczna będzie decydować, jakie dane projektu INDECT maja zostać opublikowane. Oficjalna Komisja składa się z: 4 policjantów, 2 naukowców z zakresu technologii bezpieczeństwa, 1 profesor z zakresu „interakcji między człowiekiem a komputerem“, 1 przedstawiciela koncernu multimedialnego, 1 profesora z zakresu prawa, 1 adwokata, zajmującego się prawami człowieka i 1 profesor etyki (http://www.indect-project.eu/ethics-board-members). Komisji etycznej, która jest złożona z większości z policjantów i proficiarzy, nie można raczej brać na serio/traktować poważnie.

Więcej informacji:

Oficjalna strona INDECT: http://www.indect-project.eu
INDECT na wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/INDECT
Ogólny zbiór źródeł: http://www.stopp-indect.info/?page_id=46

Za: http://www.stopp-indect.info/

HA- Ha - HA

Ciekawe jaki będzie mandat za przeklinanie ... Trochę przerysowałeś idee całego projektu i wyolbrzymiłeś możliwości i potencjał ...
Projekt ma nadzorować automatycznie by nie musieli robić tego ludzie. Myślisz, że jeśli ktoś będzie siedział za długo w pewnym miejscu a będzie pod nadzorem kamer policyjnych/ miejskich / przemysłowych nie wyda się podejrzany i zweryfikowany przez służby porządkowe ? A czy to źle jeśli ktoś będzie leżał, nikt nie zareaguje, a jednak przyjdzie pomoc służb porządkowych ? Odpowiedzi są chyba jasne. Albo ten przykład z protestami - Indect spróbuje przewidzieć gdzie tak owe mogą powstać - po pierwsze - przewidzieć to mogę już dzisiaj gdzie powstaną , a po drugie - jeśli protesty nie są wcześniej zgłoszone tj. podanie miejsca i czasu - to są nielegalne. I jeśli system będzie wiedział dlaczego coś robimy to chyba pęknę ze śmiechu ...

Projekt ma za zadanie podnieść jakoś bezpieczeństwa w dużych miastach , w miejscach najbardziej narażonych na nieprawidłowości z racji dużej liczby mieszkańców i gęstości zaludnienia. Ma "wyłapywać" anomalie z całego obserwowanego obszaru ( zresztą - dzisiaj też tak jest tylko kiepsko łapią).

Oczywiście, wszystko to dla

Oczywiście, wszystko to dla naszego dobra. Służby nie myślą o niczym innym, niż pomaganiu ludziom, którzy się przewrócili na ulicy, a patrole policji zupełnie nie zajmują się nękaniem bogu ducha winnych babci z czosnkiem i legitymowaniem kogo popadnie. Śnij dalej swoim pięknym snem o utopii elektronicznego bezpieczeństwa...

no nie wcale

no nie wcale

I tu z całą pewnością

I tu z całą pewnością się zgadzam

Z czego ty się kurna

Z czego ty się kurna cieszysz?!

BZDURY BZDURY BZDURY Nie

BZDURY BZDURY BZDURY
Nie przesadzaj i nie strasz ludzi !!! słyszałam o projekcie i wiem na czym on polega. Gdybym miała wybujałą wyobrażnie z właśnie filmów o których wspominasz(sience fiction) to " może" uwierzyłabym w to co piszesz ale logicznie na to patrząc nie jest możliwa kontrola całego społeczeństwa, dlaczego ? z prostych przyczyn:
-nie ma na tyle służb pożadkowych !!!!!!
Po drugie indekt to ulepszenie czegoś co już jest!
Czyli kamery, które już istnieją i obserwują ludzi będą lepsze, podam Ci prosty przykład:
Jeżeli wyjdziesz na ulice i podejdzie do Ciebie wysoki gruby typeczek wyciągnie nóż z kieszeni i powie: "dawaj kase i telefon"!!! Ty oczywiście dasz mu pieniądze a on ucieknie, po czym UDAJESZ się na policję i może ktoś kiedyś zajmie się Twoją sprawą . Mówie tu o częstych przypadkach- REALNYCH jakie mają miejsca na codzien.
Teraz wyobraz sobie tą samą sytuacje ale z projektem Indect. Możesz liczyć na to że za znajdą tego gościa a Tobie nawet oddadzą to czego w obecnym stanie bezpieczeństa nigdy byś już nie zobaczył:)

Dokładnie TAK !

Zgadzam się z Tobą ! Nie wiem gdzie mieszkasz na co dzień ale u mnie w Warszawie bywa ciężko . Sama straciłam torebkę, poszłam na policję, a tam tylko rozłożyli ręce. Jestem uczciwa i porządna, niech łapią złodziei!

Nie wiem jak bardzo

Nie wiem jak bardzo odrealnieni musicie być żeby uwierzyć że ten system będzie służyć obywatelom?
Skąd czerpiecie takie przekonanie? Bo chyba nie z doświadczeń tu i teraz?

Zawsze, gdy zwiększa się uprawnienia policji, mamy do czynienia z wysypem podsłuchów, inwigilacji, policjanci strzelają do niewinnych ludzi, katują ludzi na komisariatach i wszystko im uchodzi na sucho. Niby czemu mieliby korzystać z tego systemu dla dobra obywateli, a nie dla wzmocnienia swojej władzy (jak wynika z doświadczenia)?

kompletnie bezkrytyczne i

kompletnie bezkrytyczne i wręcz łatwowierne myślenie . Nie rozumiesz jak działa panstwo i po co są w rzeczywistosci słuzby porządkowe . Jesli nawet w początkowej fazie INDECT nie bedzie spelnial fukcji tak horendalnej jak w artykule , to bedzie taka spelnial w kolejnej . Wszytko po trochu , az wkoncu ludzie nawet nie zdadza sobie sprawy ,ze maja kamere w telewizorze .

Przeciez to widac jak na dłoni ,ze ten system to kolejny krok ku totalnemu nadzorowi obywateli i wplywania na ich zachowanie , a przez takie myslenie jakie prezentujesz łatwiej bedzie im wprowadzic w zycie swoje plany .

Zrozum ,że panstwo nie dziala dla dobra ogólu , jesli to pojmiesz , latwiej przyswoisz prawde oo systemie INDECT i jego prawdziowej fukcji .

a mi to się kojarzy z

a mi to się kojarzy z "Rokiem 84" Orwela- wielki brat widzi

Cos mi tu nie ten tego ....

Pospekulujmy sobie:

Jezeli ten system ma przeciwdzialac przestepczosci sensu stricto kryminalnej np. kradzieze, porwania, rozboje itp ...
To dlaczego ma byc utajniony ?

Albo jest dziurawy jak ser i bandziorek bedzie umial go obejsc jak sie dowie co-i-jak.
Albo specjalisci nie wiedza, ze zapobieganie przestepstwom jest wazniejsze niz karanie ..... albo beda scigac tak zdeterminowanych ludzi, ze beda mieli go w d#pie.

IMHO
To, ze bandziorki wyrywajacy torebki sie naucza z belkotu nowomowy europejskiej co-i-jak ryzyko jest mniej niz minimalne.

To, ze specjalisci nie wiedza co to prewencja i jak dziala tez nie wierze.

Zostaje pytanie kto i kiedy moze byc az tak zdeterminowany aby olać wiecznie patrzace oko systemu i zaczac zachowywac sie abnormalnie?

Głodny walczacy o biologiczne przetrwanie albo nawiedzony/romantyczny idealista-kamikadze.

Tak czy siak dziwnie to wyglada.

Precz z tym gownem

Precz z tym gownem

Dodaj nową odpowiedźZawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

 • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
 • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.