DeCentrum - ugoda zawarta, procesu nie będzie
Nie będzie sądowego procesu dotyczącego "nielegalnego" zajęcia budynku przy ul. Częstochowskiej 14/2 w Białymstoku przez grupę anarchistów. Obie strony, po mediacji, zawarły ugodę.
W opuszczonym budynku dawnej fabryki włókienniczej od 2000 do 2005 r. działał squat, gdzie młodzi ludzie tworzyli centrum kultury alternatywnej. Organizowali koncerty, wystawy, warsztaty, zajęcia edukacyjne. W październiku 2005 r. strażnicy miejscy wyrzucili squatersów na bruk.
W rocznicę likwidacji ośrodka 14 osób - jego wcześniejsi mieszkańcy - wrócili do budynku. Chciała ich stamtąd wyrzucić straż miejska, ale anarchiści uciekli na dach pobliskiego bloku. Kiedy w końcu z niego zeszli po kilku godzinach, do akcji wkroczyła policja i prokuratura, bo władze miejskie złożyły zawiadomienie o nielegalnym zajęciu budynku. Śledczy sprawę skierowali do mediacji. Wczoraj squatersi i magistrat podpisali ugodę.
- Strony porozumiały się, więc my sprawę umarzamy i nie będziemy kierować jej do sądu. Ugoda jest lepszym rozwiązaniem niż proces. Młodzi ludzie muszą zrozumieć, że trzeba przestrzegać porządku prawnego - tłumaczy Bożena Kiszło, szefowa Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe.
Treść porozumienia jest tajna. Wiadomo tylko, że nie został rozwiązany problem lokalowy dla squatersów.
- My w tej sprawie jesteśmy otwarci - mówi Aleksander Sosna wiceprezydent Białegostoku. - Te osoby muszą się do nas zwrócić o takie pomieszczenie. Najpierw powinny zawiązać jakieś stowarzyszenie, bo nie mogą występować jako grupa przypadkowych ludzi. Zresztą wyjaśniliśmy im, jak powinni załatwić formalności.
Kłopot w tym, że anarchiści wolą pozostać grupą nieformalną. Ich ideologia przeciwstawia się wszelkiej władzy. Budynek po byłym squacie przy ul. Częstochowskiej ma być wkrótce wystawiony na licytację. Cena wywoławcza - 700 tys. zł.