Dobry terrorysta ogłasza niepodległość Kosowa - Unia w większości przychylna
Hashim Thaci, premier-elekt Kosowa, ogłosił w sobotę, że niepodległość Kosowa jest sprawą kilku tygodni. Niepodległość Kosowa jest wspierana przez część krajów Unii, z wyjątkiem tych, które same obawiają się ruchów separatystycznych: Malty, Hiszpanii, Słowacji i Cypru.
Na zdjęciu: terrorysta Hashim Thaci w objęciach Sekretarz Stanu Madeleine Albright
Hashim Thaci był współtwórcą terrorystycznej Kosowskiej Armii Wyzwolenia (UCK), odpowiedzialny za tej finansowanie organizacji, szkolenia i uzbrojenie. Po tzw. „Masakrze w Racaku”, w 1999 r., UCK nie była już uznawana przez tzw. „opinię międzynarodową” za “organizację terrorystyczną”, ale za organizację walczącą o prawo do narodowego samostanowienia.
Ciała znalezione w wiosce Racak były ciałami zabitych partyzantów UCK przebranymi w cywilne ubrania, aby upozorować masakrę ludności cywilnej. Raport fińskiej komisji ekspertów kryminalistycznych, opublikowany w lutym 1999 r. wyraźnie wskazywał, że zabici zostali postrzeleni w wielu różnych miejscach i z wielu różnych kątów – co jest typowe dla osób zastrzelonych podczas bitwy. Wśród zabitych znajdywała się tylko jedna kobieta i jedna osoba poniżej 15 roku życia. Raport nie przeszkodził Williamowi Walkerowi, agentowi CIA pracującemu jako szef OBWE w Kosowie, w twierdzeniu, że incydent świadczył o masakrze ludności cywilnej przez armię jugosłowiańską.
W marcu 1999 r., prezydent Clinton oświadczył na konferencji prasowej: „Powinniśmy pamiętać, co się stało w miejscowości Racak, gdzie niewinni mężczyźni, kobiety i dzieci zostali zabrani ze swoich domów do rowu, gdzie zmuszono ich do klęknięcia na ziemi i gdzie ich rozstrzelano – nie dlatego, że coś uczynili, ale dlatego, że byli Albańczykami”. Pięć dni później rozpoczęły się bombardowania Jugosławii.