EURO-nadzór 2012: Raport Fundacji Panoptykon
Fundacja Panoptykon opublikowała raport podsumowujący bilans Euro 2012 z perspektywy praw człowieka i nadzoru nad społeczeństwem. W raporcie można przeczytać o wzmożonej aktywność policji i wojska, nowych technologiach wdrożonych w służbie bezpieczeństwa, specjalnych uprawnieniach UEFA i policji, wyrywkowe kontrole graniczne, profilowanie kibiców na masową skalę.
EURO 2012 stało się okazją do ulepszania i rozbudowy już istniejących oraz wprowadzenia nowych systemów nadzoru nad osobami przebywającymi w przestrzeni publicznej. Pojawiły się również (lub zostały faktycznie usankcjonowane) nowe środki przymusu bezpośredniego, takie jak LRAD (armata dźwiękowa). Wprowadzono też system zarządzania kryzysowego – specjalną, niezależną infrastrukturę telekomunikacyjna dla służb specjalnych.
Od strony sprzętowej imprezę zabezpieczały: rakiety Sił Powietrznych, cztery zespoły Wojsk Lądowych z przeciwlotniczymi wozami typu Osa, trzy uzbrojone pary myśliwców (MiG-29 i F-16), śmigłowce bojowe Mi-24, naziemne radiolokacyjne elementy kontroli przestrzeni 3 powietrznej i baterie obrony przeciwlotniczej. Zgodnie z komunikatem MON w operację było zaangażowanych ponad 3 000 żołnierzy.